Advertisement

Çin Merkez Bankası PBOC), konu hakkında bilgiye sahip kaynakların bildirdiğine göre, son dönemde kredilerini çok hızlı artıran bazı bankaların ayırmaları gereken zorunlu karşılık miktarını artıracak.

Karrın henüz kamuoyuna açıklanmamasından dolayı isimlerini vereyen kaynaklar, zorunlu karşılık faizinina rtırımından etkilenecekler arasında bölgesel bankaların da olduğunu kaydetiler. Kaynaklar hangi bankaların etkileneceğine ilişkin daha fazla detay vermedi.

Böyle bir adım, bu hafta bankalar için orta vadeli borçlanma maliyetlerini düşürerek faizleri aşağya ynöelten PBOC'un para miktarını tam olarak sıkılaştırması anlamına gelmiyor.

PBOC'un bu adımı, bu hafta ülke bankalarının verdiği yeni kredilerin Ocak ayında 2.51 triliyon yuan (385 milyar dolar) ile rekor seviyeye çıktığını gösteren verinin ardından geldi. Ayrıca, bu adım, finansal istikrara yardımcı olmak için, para otoritesinin, ticari bankaların zorunlu karşılık oranlarını kullanan ve makro ihtiyati değerlendirme olarak adlandırılan bir uygulamaya gecileceğine ilişkin duyurusunun ardından atıldı.

Çin Merkez Bankası konu hakkında yorum yapmadı.

Hong kong'da Natixis'in Büyük Çin için kıdenli ekonomisti Iris Pang, "Merkez bankasından gelen mesaj açık: Kredi genişlemesi aşırı kapasitenin azaltılmasına yönelik reformları zayıflatmamalı" dedi.