Advertisement

 

Avrupa hisse senetleri, küresel büyümeye ilişkin endişelerin yeniden güçlendirdiği bir ortamda, yatırımcıların şirket karlarının yeniden değerlendirmeleriyle birlikte düştü ve haftalık kazancını azalttı.

Allianz SE, dördüncü çeyrek kârının beklentilerin altında kalmasının ardından, düştü ve sigorta şirketlerinin Stoxx 600 Europe Endeksi'ndeki 19 endüstri grubu içinde en sert düşüş gösteren grup olmasına öncülük etti. Bu yıl Avrupa hisse senetleri arasında en sert düşüşü gösteren banka hisseleri, İtalyan bankalarındaki kayıpların etkis ile, erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi.

Stoxx 600 Endeksi Londra'da 8.19'da yüzde 0.5 düşerek 327.28 seviyesine geldi. Gösterge endeks, bu hafta yüzde 4.7'lik kazanca yöneldi ve 11 Şubat'ta gördüğü 29 ayın en düşük seviyesinde başlattığı yükselişi yüzde 7.8'e genişletti. Endeks, küresel büyümeye yönelik endişeler, düşük petrol fiyatları, bankaların kredibilite sorunları ve merkez bankalarına olan güvenin azalmasından doğan endişelerle bu yıl hala yüzde 11 aşağıda.

 Ingenico Group Sa'nın notunun JPMorgan Chase&Co.tarafından düşürülmesinin ve 2016 kâr tahminin brokerların tahminlerinin altından olduğunu açıklamasının ardından yüzde 13 değer kaybetti.