Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tereddütümüz yok, üstlenmeseler de olayın faili PYD ve YPG" dedi.

Erdoğan, "14 kişi gözaltında, sayı artabilir. Batının anlamamakta direnmesi bizi üzmektedir" şeklinde konuştu.

Saat 17:00'de Obama ile görüşme yapacağını  ve Obama'ya "Yaptığınız silah yardımları bakın nerede patlıyor diyeceğim" dedi ve " Operasyonlarımız kararlılıkla sürecektir" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Canlı bomba kimdir? Kesinlikle YPG. Bir defa o zaten PYD'nin silahlı gücü, malum. Olayın örgüt olarak şu anda her ne kadar üstlenmeselerde YPG ile PYD. Bunlar faili konumundalar. Bu bizim yaptığımız, Hükümetimizce güvenlik güçlerimizle, istihbaratımızla yaptığımız çalışmalarda geldiğimiz nokta burası" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Batı'nın anlamamakta direnmesi bizi üzmektedir. Çünkü birçok belgeleri, bilgileri biz kendilerine aktardığımız halde, örneğin bir PKK'yı Avrupa Birliği, Avrupa terör örgütü olarak ilan etmiştir ama şu olayda dahi, dikkat edin terör örgütlerinin adını vermemektedir. Sadece terör örgütü olarak geçiştirmektedir. Ben bu konuda yani bizim yanımızda olmaları, yaklaşım itibariyle güzel olabilir, hoş olabilir ama bu neticeye varacak bir şey değildir. Bizim yanımızdasın da niçin PKK, Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kalkıp terör örgütü olarak ilan edilirken PYD'yi, YPG'yi hala terör örgütü olarak niye ilan etmiyorsun, kalk bunları da ilan et. Daha ne istiyorsun bizden, belge, bilgi ne istiyorsan bunları sana veriyoruz" şeklinde konuştu.