Advertisement

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, piyasa volatilesi ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşün tahminler üzerinde risk oluşturduğunu ve “kişisel ekonomik görünümü” üzerinde önemli değişiklikler yapmak gerektirebileceğini, sonuca varmak için erken olduğunu ifade etti.

Mester, Cuma günkü konuşmasında hisse senedi piyasalarındaki çöküşün daha derin ve uzun süreli olabileceğini belirtirken, ABD verilerinin “sağlam” gelmeye devam ettiğini ifade etti.

Mester, “Kademeli faiz artırımları sürecinin, bugün tahmin ettiğimizden daha az ya da daha fazla olması gayet olası” dedi.

Cleveland Fed Başkanı, yinede geniş para politikasında zamanla kademeli azaltmalara uygun bir süreç olacağını belirtti.

Küresel hisse senetlerinde Ocak ayından bu yana görülen çöküşün, bir miktar Çin büyüme görünümünü yansıttığını aktaran Mester, Çin'in uzun vadeli yapısal dönüşümünün “çok uzun” sürebileceğini belirtti. Mester, petrol fiyatlarının önceden tahmin edilenden daha uzun süre düşük kalabileceğini, net ihracatın reel GSYİH büyümesi üzerinde bir süre boyunca olumsuz etkisi olacağını söyledi.

İstihdam piyasasının bu yıl iyileşeceğini ve kazançların artış temposunun yavaş olabileceğini belirten Fed Başkanı, yine de ücret artışlarını desteklemek ve işsizlik üzerindeki baskıyı azaltmak için yeterli olacağını belirtti.

İstihdam piyasasındaki zorlukların, para politikasıyla çözülemeyeceğini ifade eden Mester, manşet enflasyonun kısa vadede düşük kalabilme ihtimaline karşın enflasyonun orta vadede yüzde 2 gelebileceğini aktardı.

Mester, petrol fiyatlarındaki düşüşün ve dolardaki yükselişin sonsuza kadar devam edemeyeceğinin altını çizdi ve ikisininde bir süre sonra istikrar kazanacağını ve enflasyon üzerindeki etkisini azaltacağını aktardı.

“Politika kademeli olarak yukarı gidecek, ters yönde değil” diyen Mester, finansal sistemde oluşabilecek sorunlar nedeniyle eksi faizlerden uzak durmayı tercih ettiğini belirtti. Mester, Fed'in bilançosunu daraltmaya başlaması öncesinde fonlama oranında bir kaç artış daha görmek isteyeceğini ifade etti.

Mester'ın Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) bu yıl oy hakkı bulunuyor.