Advertisement

(00:30'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, teknoloji ve tüketici hisselerindeki yükselişlerin, ham petrol fiyatlarındaki düşüşün emtia üreticilerine getirdiği satışları dengelemesinin ardından, fazla değişmedi ve Kasım ayından bu yana en güçlü haftalık kazancını gerçekleştirdi.

Hisse senetleri, ham petrol fiyatlarındaki düşüşün açılıştan itibaren tetiklediği satışları dengelemesine karşın, yükseliş gösteremedi. Applied Materials Inc.'nin, bu çeyrekteki satışların analistlerin öngörülerini aşabileceğini tahmin etmesinin ardından yüzde 7.1'lik yükselişi, teknoloji hisselerindeki alımları destekledi. Amazon.com Inc. erken saatlerdeki kayıplarını geri alarak yüzde 1.9 yükseldi ve tüketici hisselerinin yükselmesine öncülük etti. Boeing Co. yüzde 2.1 geriledi ve son beş günde ilk kez düştü.

Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) yüzde 0.1'den az düşerek 1,917.78 puandan kapandı ve düşüşünü ikinci güne taşımasına karşın, haftayı yüzde 2.8 kazançla geçti. Nasdaq Bileşik Endeksi erken saatlerdeki yüzde 0.7'lik kaybını geri aldı ve yüzde 0.4 yükseldi. Dow Jones Endeksi 21.44 puan ya da yüzde 0.1 düşerek günü ve haftayı 16,391.99 puandan tamamladı. ABD Borsalarında yaklaşık 7.6 milyar hisse senedi el değiştirdi ve bu 3 ayın işlem hacmi ortalamasının yüzde 7 altındaydı.

Los Angeles'ta Wedbush Securities Inc. hisse senetleri idari direktörü Michael James, "Geçen hafta abartılı bir düşüş gördük. Bu aşırı satım seviyelerinden oldukça güçlü bir sıçrama oldu. Şimdi aşırı alım koşullarındayız," dedi ve "Dün (Perşembe günü) sürpriz bir geri çekilme gördük ve bu geri çekilme bugün de devam etti" şeklinde görüş bildirdi.

(00:30'da güncellendi)