Advertisement

(14:50'de güncellendi)

Sterlin, İngiltere'de Avrupa Birliği üyeliği konusunda iktidar partisi içinde bölünme olmasının bloktan bu ülkenin bloktan çıkacağına ilişkin beklentileri güçlendirmesi sonucu değer kaybetti. Tüm dünyada hisse senetleri, petroldeki sıçrama ve metallerdeki yükselişle birlikte değer kazanırlen, Dubai hisseleri boğa piyasasına girdi.

İngiltere para birimi dolar karşısında, Londra'nın Muhafazakar partili belediye başkanı Boris Johnson'ın, Başbakan David Cameron'ın aksine, İngiltere'nin AB'den çıkması için kampanya yürüteceğini açıklamasının ardından yaklaşık yedi yılın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Bu tartışmanın piyasaların geneli üzerinde fazla etkisi olmadı ve küresel hisse sentlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, 4 Şubat'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Ham petrol Cuma günkü kayıplarını geri aldı ve demir cevheri ton başına 50 doların üzerine çıktı. Çin'de sermaye piyasaları düzenleme kurulu başkanının haftasonu görevden alınması, Çin ve Hong Kong'da hisselere alım getirdi. ABD Hazine tahvilleri, altın ve yen değer kaybetti.

Sterlin, İngiltere'nin dünyanın en büyük ortak pazarından çıkacağı beklentileri sonrası sert düşerken, hisse senetleri, 2.5 yılın en düşük seviyesinden başlayan yükselişle birlikte Ekim ayından bu yana en güçlü haftalık çıkışını gerçekleştirmesinin ardından hızını kaybetmedi. Xiao Gang'in Çin Menkul Kıymetler Düzenleeme Komisyonu başkanlığından alınması, liderlerin Ocak ayında yetkililere olan güvenin azalmasına yol açan ve küresel piyasalarda sarsıntılara neden olan sert düşüşlerin sorumlusunu aradıklarını gösteriyor. Petrol traderları, Rusya ve Suudi Arabistan arasında üretimin dondurulmasına ilişkin anlaşmanın petrol fiyatlarını ne kadar destekleyeceğini değerlendiriyorlar.

Londra'da Credit Agricole SA'nın şirket ve yatırım bankacılığı birimi G-10 ülkeleri Döviz strateji müdürü Valentin Marinov, "Muhafazakar Parti'nin ağır toplarından birinin İngiltere'nin AB'den ayrılması yönünde kampanya yapacağını duyurması, yatırımcıların Brexit riskinin arttığı şeklindeki endişelerini güçlendiriyor," dedi.

Sterlin dolar karşısında yüzde 2.1 düşerek 1.1402 seviyesine geldi ve Mart 2009'dan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.4 yükselirken, MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.3 tırmandı. Bakır 4,701 dolara çıktı ve 4 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 4 yükselerek varil başına 30.81 doalra ulaştı.

(14:50'de güncellendi)