Advertisement

Japonya hisse senetleri, petrolün sıçramasıyla yenin değer kaybetmesi ardından erken işlemlerdeki kayıplarını geri aldı ve yön değiştirerek yükseldi.

Japonya Topix Endeksi, yaklaşık yüzde 1'lik kazanç ve kayıplar arasında dalgalanmasının ardından, Tokyo saatiyle 12:48'de yüzde 0.7 yükselerek 1,300.37 puan seviyesine geldi. Gösterge geçtiğimiz hafta yüzde 8 yükselerek 2009 yılından bu yana görülen iyi performansını kaydetti. Nikkei 225 Endeksi, yüzde 1.1 yükselerek 16,134.39 puan oldu. Hisse senetleri yenin erken işlemlerdeki kazançlarını geri vermesiyle değer kazandı.

Tokyo'da Sompo Japan Nipponkoa Asset Management Co. kıdemli yatırım yöneticisi Akihiro Tsunoda, “Japonya hisselerinde önemli bir trend oluşumu görmemiz fazla olası görünmüyor. Pek yukarı gitmeyebilirler ama aşağıya da gitmeyecekler. ABD ekonomisine ilişkin daha fazla kesinlik görmeden, yön arayışı sürecektir” dedi.

Japonya hisse senetleri, yen ve petroldeki hareketlere tepki göstererek, bu yıl küresel piyasalar arasında en volatil olanlardan biri oldu. Küresel çapta görülen hisse senedi piyasalarının çöküşü, yene ilişkin güvenli liman algısını güçlendirirken, Japonya parası 2016 yılında yüzde 6'nın üzerinde yükseldi. Yen, Pazartesi günü dolar karşısında 112.92 seviyesinden işlem gördü.