Advertisement

ABD hisse senetleri Pazartesi günü, petrol fiyatlarıdaki güçlü yükselişin küresel büyümedeki yavaşlamanın derinleşmekte olduğunu azaltması ile gelen geniş tabanlı alımlarla ralli yaptı. Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) altı haftanın en yükseğinden kapandı.

Yatırımcılar yılın en kötü performans gösteren hisse senetlerinin bazılarında alım yapmaya devam etti ve banka hisseleri, Wells Fargo & Co. ve Bank of America Corp.'un en az yüzde 2.2 değer kazanması ile birlikte, son altı seansın beşinde yukarı yönde hareket etti. Bakır madenciliği şirketi Freeport-McMoRan Inc. yaklaşık yüzde 15 yükseldi ve 11 Şubat'tan bu yana yüzde 62 prim yaptı. United Technologies Corp., CNBC'de şirketin Honeywell International Inc. ile birleşme görüşmeleri yaptığı yolunda çıkan bir haberin ardından yüzde 7.6 kadar sıçradı.

S&P 500 Endeksi dün, Kasım ayından bu yana en güçlü haftalık seyrini göstermesinin ardından, yüzde 1.4 yükselerek 1,945.50 ile 6 Ocak'tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi, 30 Aralık'tan bu yana 50 günlük hareketli ortalama seviyesinin altında seyretmesinin ardından, bu seviyenin yaklaşık 7 puan yakınına geldi. Dow Jones Endeksi 228.67 puan ya da yüzde 1.4 yükselerek 16,620.66 puandan kapandı. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1.5 tırmanarak üç haftanın en yükseğine çıktı.

Fairport, New York'ta Manning & Napier Inc. kıdemlianalist ve stratejisti Greg Woodard, "Piyasalar, ekonomik görünümün çok iyi olmadığını, ancak berbat da olmayacağını kabul ettikleri bir noktaya geliyor," dedi ve "ABD'de ekonominin tekerlerkleri patinaj yapmıyor" şeklinde görüş bildirdi.