Advertisement

Asya hisse senetleri, ABD hisse senetlerindeki dünkü yükselişin ardından, petroldeki yükselişin enerji sektörü hisselerine alım getirmesi ve yendeki zayıflık sonrası Japonya hisse sentelerine gelen alımların desteği ile yükselişini ikinci güne taşıdı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, ham madde ve enerji sektörü hisselerinin öncülüğünde, Tokyo saati ile 11:06'da yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. ABD'de Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500), Pazartesi günü, petrol fiyatlarındaki yükselişin küresel ekonomideki yavaşlamanın derinleşmekte olduğu endişelerini azaltması sonucu yüzde 1.5 yükseldi. ABD'de dün açıklanan veriler, Chicago'da imalat sektörünün beklenenden daha fazla iyileştiğini gösterdi. ABD'de bu hafta Tüketici Güveni, konut satışları, dayanıklı tüketim malları siparişleri,ekonomik büyüme ve kişisel harcamalar verileri açıklanacak.

Sydney'de Patrsons Securities Ltd. stratejisti Tony Farnham, "Bu yılın başlarında görülen piyasa kargaşasından bir adım geri attık," dedi ve "ABD ekonomisinin muhteşem bir seyir izlemediği, ancak resesyona da gitmediği bize hatırlatıldı. ABD'de dünkü pozitif seyir erken saatlerde alım getirmeli" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'da Topix Endeksi, yenin Pazartesi günü dolar karşısında yüzde 0.3 düşmesinin ardından erken saatlerde yüzde 0.8 kadar yükseldi. Güney Kore'de Kospi Endeksi ve Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.6 tırmandı. Çin'de Şanghay Bileşik endeksi ise yüzde 0.7 geriledi.