Advertisement

Yuan, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) günlük yuan referans kurunda altı haftanın en büyük indirimini gerçekleştirmesi ve bunun sonucu, G-20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısı öncesi yuanda istikrarın sağlanacağına ilişkin güvenin azalması sonrası değer kaybetti.

Yuan dolar karşısında Şanghay'daki işlemlerde yüzde 0.09 düşerek, yerel saat ile 10:06'da 6.5288 seviyesine geriledi. Hong Kongdaki offshore piyasada ise yuan yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine indi. PBOC rederans kuru yüzde 0.17 düşürdü. Australia & New Zealand Banking Group Ltd. stratejisti Irene Cheung, referans kurun yğzde 0.015 civarıda düşürülmesini beklediğini söyledi.

PBOC, yuanı Döviz sepetikarşısında istikrarlı tutmayı amaçladığını kaydederken, 7 Ocak itibariyle referans kuru sekiz gün art arda düşürmesinin Çin ekonomisine yönelik endişeleri yoğunlaştırması ve küresel piyasalarda sert dalgalanmalara yol açmasının ardından, dolar karşısındaki günlük fiksingleri geçen ay istikrarlı tuttu. Dünyanın önde gelen ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, gündem hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Çin piyasalarındaki son kargaşayı ve küresel finans sisteminin güvenliğini güçlendirmeyi görüşmek üzere, 26-27 Şubat tarihlerinde Şanghay'da bir araya gelecek.

Bank of Singapore Ltd. döviz stratejisti Sim Moh Siong, "Döviz kurunun yönetiminde gerçekten de tutarlı bir çerçeve görmemekteyiz," dedi ve "Gördüğümüz bu git-geller belki de, yetkililerin kurda esneklik istedikleri söylediklerinde kast ettikleri şeydir" yorumunda bulundu.