Advertisement

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Dağılan yeni anayasa komisyonu için yeni bir çağrıda bulunan Davutoğlu, "CHP başta olmak üzere tüm partilere çağrıda bulunuyorum. Bütün antidemokratik hükümleri kaldıran bir komisyonu bugün kuralım. Bahara daha fazla demokratikleşmiş bir ülke olarak girelim" ifadelerini kullandı.

Mevcut anayasamız bir bütün şekilde değişmeli. Darbe dönemi anayasasıdır. Bugün yaşadığımız sorunların birçoğunda bu zihniyet yatmaktadır. Bu anayasanın değişmesini herkes ifade ediyor. Bu değişmedikçe, atacağımız adımlar bir sonuca ulaşmayacaktır. 

1 Kasım'da seçime giderken tüm partiler bu sözü vermiştir. Meclis'in meşruyeti sorgulanarak bu Meclis anayasa yapamaz diyen de olmuştur. Türkiye 5 yıl kaybetti. Ancak biz yine de iyimserliğimizi koruduk ve verdiğimiz söz doğrultusunda harekete geçtik. Her biriniz ayağa kalkıp yeni bir anayasa yapacağız diye gür bir sesle haykırmalısınız. 

Artık millete verdiğimiz söz yerine getirilsin dedik. Meclis Başkanımızın çağrısı ile komisyon çalışmalara başladı. Ancak sabote girişimleri başladı. CHP değişmiyor, galiba hiç değişmeyecek. Sayın Kılıçdaroğlu ile yaptığımız görüşmede hiçbir önşart olmadan konuşma ilkesini benimsemiştik. Son tavırları bu ilkesel yaklaşımla çelişkidir. Müzakere için oturulan masada kendi şartlarını dayatmaya çalıştılar. Onlar kendi önşartlarını dayatma şekilden getirdiler. O masa uzlaşma masasıdır. Sayın Kılıçdaroğlu'na göre komisyonun adı Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu olmalıymış. Yani komisyon anayasa yazımından önce darbe yasaları üzerinde çalışılmalıymış. CHP çağrımıza samimi bir yanıt vermek yerine, anayasa komisyonunu dayatma gerekçesi olarak kendi şartlarını benimsedi.

AK Parti darbecilere rağmen iktidara gelmiştir, iktidarını sürdürmüş ve milletle yürümeye devam edecektir. Darbeci hukuku Sayın Kılıçdaroğlu yeni fark ediyor. Biz ise 2007 yılında 1085 darbe dönemi yasasını tedavülden kaldırdık. Antidemokratik hükümlerin kaldırılması için çalışmayı söylemiştik. 457 kanun ile 35 kanun hükmünde kararnameyi taramıştık. Aynı heyet darbe dönemleri haricinde yer alan antidemokratik hükümleri kapsayan 855 hükmü taramış durumda. Benzer bir çalışma yürüttüğünü söyleyen CHP başta olmak üzere tüm partilere çağrıda bulunuyorum. Bütün antidemokratik hükümleri kaldıran bir komisyonu bugün kuralım. Bahara daha fazla demokratikleşmiş bir ülke olarak girelim.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI

Parlamenter sistem dışında başka bir öneriyi getirmeme önerisiydi. Başkanlık sistemi önerisinden rahatsızlık duyarak parlamenter sistemi dayatmaya çalışıyor. Biz AK Parti olarak parlamenter sistemi gündeme getiremezsiniz demiyorum, hiçbir önşart koymayalım, isteyen başkanlık sistemini isteyen parlamenter sistemi önersin dedik. Biz bir yola çıktık mı iyi hesap ederiz, yola çıktık mı irademizin sarsılmasını istemeyiz. Onlarsa bir ay önceki fikirden cayıyorlar. Hiç kimsenin müzakere masasını önşartla baskı altına almasını kabul etmeyiz. Kimse bize bir şey dayatamaz, buna tahammül göstermeyiz.

Daha esasa dahi geçilmemişken, CHP bu sabotajla darbe ürünü bu anayasanın makyajlanması görüşünü ortaya koydu. Anayasa yazımına iştirak edecek partilerimizin bir samimiyet testinden geçtiklerini unutmamalılar. Milletimiz samimi bir şekilde yeni anayasa için çalıştığını, kimin bin dereden su getirdiğini gördü. Türkiye'nin ihtiyacı yeni, milli bir anayasanın yazılmasıdır. Biz komisyonun çalışmalarına devam etmesini istiyoruz. Dört partinin ortak iradesi ile çalışmasına CHP'nin kabul etmesidir. CHP inadını sürdürdükçe, biz diğer iki parti ile komisyona devam etmesi görüşünü sürdüryoruz. CHP imtina ederse, diğer iki parti ile oluşturulacak komisyonla yeni anayasanın yazılabileceğine inanıyoruz. Bu bir partinin meselesi değildir. Bu ülke için siyaset yapma iddiasında olan her partinin bunu yapması lazım. Bu samimi çağrılarımıza rağmen yeni anayasa konusunda uzlaşma sağlanamazsa, biz yeni anayasa sözünü yerine getirmekte kararlıyız. Türkiye için en hayırlı sonuca ulaşacağız. Tek başımıza kalsak da Türkiye'ye ihtiyacını duyduğu yeni anayasayı kazandıracağız.