Advertisement

ABD'de konut fiyatları Aralık'ta yükselmeye devam etti ancak beklentilerin altında kaldı.

20 şehirdeki konut fiyatları baz alınarak hesaplanan S&P Case-Shiller konut fiyatları endeksi Aralık ayında yıllık bazda %5.7 arttı. Bloomberg anketine katılan 27 ekonomistin beklentisi %5.8 artıştı. Ankete katılan ekonomistlerin tahminleri %4.8 ile %6.6 aralığında değişiyordu. Ulusal konut fiyat endeksi de yıllık %5.4 arttı.

Yıllık bazda en fazla artış Portland, Oregon, San Francisco ve Denver'da gerçekleşti.

İşsizlik maaş başvurularının tarihi düşük seviyelerde seyretmesi ve istihdamdaki artışlar konut alımlarını ABD'liler için daha cazip hale getirdi. Bu da talebi artırırken fiyatların kademeli olarak yükselmesine neden oldu. Chicago'daki Stifel Nicolaus & Co. şef ekonomisti Lindsey Piegza "Fiyat artışının hızı, konut piyasasındaki istikrarı ve tüketicinin güveninin arttığını gösteriyor" dedi. 

İstikrarlı istihdam piyasası ve ücret artışlarının hızlanma sinyallerinin sektörü gelecek aylarda da desteklemesi bekleniyor.
İşsizlik oranı Ocak ayında %4.9 ile sekiz yılın en düşük seviyesine gerilemiş, ortalama saatlik ücretler ise tahminlerin üzerinde artmıştı. Fed yetkilileri ekonominin ek faiz artışını kaldıracak kadar güçlü olup olmadığına dair kararını verirken konut piyasasını da yakından izliyor.