Advertisement

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, bu yıl finans piyasalarında görülen kargaşanın, küresel ekonomik zorlukların ABD ekonomisini yavaşlatabileceğini işaret ettiği konusunun belirsiz kalmaya devam ettiğini söyledi.

Fischer, Salı günü Houston'da yaptığı konuşmada, "2016 yılının ilk yedi haftasında artan piyasa volatilitesinin etkileri konusunda değerlendirme yapabilmek için henüz çok erken" dedi.

Fed'in 2 numaralı poltika yapıcısı, piyasa gelişmelerinin "finans koşullarında süregelen bir sıkışıklığa" neden olması durumunda, bunun küresel ekonomiyi yavaşlatabileceğini ve ABD'de büyüme ve enflasyonu etkileyebileceğini söyledi. Fischer, "Ancak son yıllarda, 2011'in ilk yarısında olduğu gibi, benzer volatilite dönemleri gördük ve bunun ABD ekonomisi üzerinde etkisii küçük oldu" şeklinde konuştu.

Fed'in bir sonraki politika toplantısına üç haftalık bir sürenin kalması ile birlikte, politika yapıcılarının, faiz artırımlarının hala masada olduğu konusunda finans piyasalarına güvenilir mesaj vermeleriiçin zamanları daralıyor. Federal fonları vadeli piyasalarındaki fiyatlamalara göre, yatırımcılar, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 15-16 Mart'ta Washington'da yapacağı toplantıda faiz artırımı kararı çıkma olasılığını yüzde 10 görüyor.

FOCM'un önümüzdeki toplantıda ne yapacağına ilişkin kafalardaki soru için ise, "Ben bu soruya yanıt veremem" dedi.