Advertisement

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, resmi temaslarda bulunduğu ABD'de, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Helen Clark’la görüştü.

UNDP 50. Yıl Dönümü Bakanlar Toplantısı çerçevesinde New York'taki temaslarına başlayan Yılmaz'ın UNDP Başkanı Clark'la yaptığı görüşmeye, Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşler Müsteşar Yardımcısı Ayşe Sinirlioğlu ve Türkiye'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Levent Eler de katıldı. Görüşmede, UNDP’nin Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Bürosu Direktörü Cihan Sultanoğlu da Clark'la UNDP'yi temsil etti.

Basının görüntü almasına izin verilen görüşmenin başında Helen Clark, Yılmaz'a, Türkiye'nin G20 zirvesindeki başarısından dolayı teşekkür ederken, terör saldırıları dolayısıyla taziyelerini iletti. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, temasları hakkında açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, dünyanın, hiç olmadığı kadar müreffeh hale gelirken aynı zamanda hiçbir zaman olmadığı kadar eşitsizlikler ve yoksullukla, insani problemlerle karşı karşıya kaldığını söyledi. Yılmaz, "Bir taraftan yoksulluk ve eşitsizlik meselesi, diğer taraftan da çevre meseleleri. Dünyanın kaynaklarını tüketme, gelecek nesillere dünyayı hak ettikleri şekilde devredememe riski var. Bütün bunları ele alcağız, konuşacağız. Türkiye olarak çok önemli tecrübelerimiz var. Bunları tabi bazı oturumlarda anlatacağız. Türkiye'nin yaptığı çalışmaları da anlatacağız" dedi.

"Türkiye, çok ciddi şekilde dünyaya örnek ve yardımcı ülke"

Toplantılarda Türkiye'nin yaptığı kalkınma çalışmalarını anlatacaklarını bildiren Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

"Sadece bir örnek, 2014 yılında resmi kalkınma yardımımız Türkiye olarak 3,5 milyar doları buldu. Son dönemdeki küresel krizi ve bunun bölgelere yansımasını düşündüğünüz zaman çok takdir edilmesi gereken bir büyüklük. Birçok gelişmiş ülkede bu rakamın gerilediğini görüyoruz, resmi kalkınma yardımlarının azaldığını görüyoruz. Türkiye ise çok ciddi şekilde dünyaya örnek ve yardımcı bir ülke konumunda."

"Geniş bir coğrafyanın bölgesel merkezi"

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin BM'nin bir bölgesel ülkesine dönüştüğünü aktararak, "İstanbul'a UNDP'nin bölgesel ofisi açıldı. Yine UNDP ile bir İstanbul özel sektör merkezini kurduk. Ayrıca BM'nin başka ofisleri de kuruluyor İstanbul'a... İstanbul, Doğu Avrupa, Afrika, Kuzey Afrika, Asya gibi geniş bir coğrafyanın bölgesel merkezi haline geliyor" ifadesini kullandı.

Bunun BM için de çok uygun bir alternatif olduğunu belirten Yılmaz, Türkiye'nin doğal bir merkez konumunda olduğunu ve hükümet olarak bunu desteklediklerini kaydetti. Yılmaz, "Önümüzdeki dönemde daha fazla BM ofisinin İstanbul'a taşındığını göreceğiz inşallah" diye konuştu.

"Yeni kalkınma hedefleri ortaya koymayı planlıyoruz"

Bin Yıl Kalkınma Hedefleri'nin (BYKH) ardından 2015 yılında devlet başkanları düzeyinde 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile yeni bir gündem belirlendiğini hatırlatan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu hedefler, aynı zamanda ülkemiz için de hedefler ve destekliyoruz. Kalkınma planımızı bu hedeflere entegre ediyoruz. Geçmişte nasıl BYKH'ye politikalarımızı entegre ettiysek ve gelişmeler sağladıysak önümüzdeki dönemde de Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini planlarımıza politikalarımıza daha fazla entegre edeceğiz. Bu çerçevede 2030 belki de 2035 dönemine ilişkin yeni birtakım hedefler ortaya koymayı planlıyoruz. Yeni yapacağımız kalkınma planlarını da bu hedefler kapsamında şekillendireceğiz."

Kapsayıcı kalkınma

Kapsayıcı kalkınmanın altını çizen Yılmaz, şunları kaydetti:

"Türkiye olarak hep şunu söylüyoruz; 'Kalkınma ekonomiden ibaret değil. Kalkınma mutlaka soysal ve çevresel boyutu kapsamak durumunda. İnsani bir kalkınma olmak durumunda ve hiç kimsenin geride kalmadığı herkesi içine katan kapsayıcı kalkınma... Nitekim G20 çalışmalarımızda biz bu kapsayıcı kalkınmayı dönem başkanı olarak bütün G20 ülkelerinin gündemine getirdik. Bu çok geniş bir şekilde kabul gördü."

1966 yılında kurulan UNDP'nin bakanlar düzeyindeki 50. yılı faaliyetleri nedeniyle New York'ta bulunan Yılmaz, BM Genel Merkezinde bugün UNDP Başkanı Clark'ın ev sahipliğindeki “Kalkınma İşbirliğinin Şampiyonları” başlıklı kahvaltıya katılacak. Daha sonra, UNDP'nin 50. Yıl Dönümü Bakanlar Toplantısı açılışında Türkiye'yi temsil edecek Yılmaz'ın, gün boyunca sürecek çeşitli oturumların ardından aynı gün akşam Türkiye'ye hareket etmesi bekleniyor.

 

AA