Advertisement

Mario Draghi, yatırımcıları ya da merkez bankası yetkililerini hayal kırıklığına uğratmadan teşvik paketini artırmanın bir yolunu bulmak için iki haftaya sahip.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri, 9-10 Mart tarhilerinde Frankfurt'ta gerçekleştirilecek toplantıda eksi faiz oranları ve aylık 60 milyar euroluk (67 milyar dolar) varlık alımlarının enflasyonu canlandırmak için yeter olup olmadığını gözden geçirecekler. Bir diğer faiz artırımının piyasa tarafından fiyatlanmasıyla birlikte, parasal genişlemenin mevcut duruma göre nasıl düzenleneceği sorusu ortaya çıkıyor.

AMB Başkanı'nın politika yapıcıların elindeki araçlar dahilinde sınırının olmadığını belirtmesine karşın, eksi faizler risk taşıyor ve parasal genişlemeyi artırmak da pek kolay görünmüyor.

Oxford Economics Ltd. ekonmoisti James Nixon, “Parasal genişlemeyi artırmak çok zor olacak. Bir bakıma kuralları bir kenara atmak gerekiyor. Draghi'nin bu durumların üstesinden gelmek için çantadan başka bir tavşan çıkarmasını görmek baya ilginç olabilir” dedi.