Advertisement

TCMB, "Enflasyon, kur hareketleri ve gıda fiyatlarındaki artışla yükseldi" açıklamasını yaptı.

TCMB'nin açıklamasında, "İthalat fiyatlarında düşüş kurdan enflasyona geçişi kısmen telafi ediyor. Küresel oynaklıkta geçen yıl sonunda gözlenen düşüş kalıcı olmadı. Güven endeksleri oynak bir seyir izliyor. Sıkılaşan finansal koşullarla tüketici kredi faiz oranları yükseldi.Sanayide ılımlı artış sürerken dış sipariş göstergeleri bir miktar bozuldu" denildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enerji fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam ettiğini, bununla birlikte artan maliyet unsurlarının ise çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi sınırladığını bildirdi.
TCMB'nin Banka Ekonomistleri Bilgilendirme Toplantısında yapılan sunum, bankanın internet sitesinde yayımlandı.
"İktisadi Faaliyet", "Dış Denge", "Enflasyon" ve "Parasal ve Finansal Koşullar" başlıkları altında bilgi verilen sunumda, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengedeki iyileşmeyi desteklediği ifade edildi.
Sunumda, artan jeopolitik risklere karşın Avrupa Birliği ülkeleri talebindeki yükselişin ihracat üzerindeki olumlu etkisinin güçlenerek sürdüğü aktarılarak, enerji fiyatlarındaki gelişmelerin, enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam ettiği kaydedildi.
Bununla birlikte, artan maliyet unsurlarının, çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi sınırladığına işaret edilen sunumda, "Bu çerçevede ücret gelişmelerinin ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri dikkate alınarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruş korunacaktır" değerlendirmesi yapıldı.
Sunumda, gelecek dönemde cari açıktaki iyileşme ve enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Döviz talebinin önemli ölçüde azalmasının beklendiği de belirtildi.
Döviz likiditesi araçlarını Türk lirasının değerini dengeleyici yönde kullanmaya devam edileceği vurgulanan sunumda, bu çerçevede, esnek döviz satım ihaleleri yoluyla gerekli görülen tutarlarda döviz likiditesi sağlamanın da sürdürüleceği bilgisine yer verildi.