Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

VTB Capital, bugün yayınlanan Türkiye bankacılık sektörü raporunda araştırma kapsamındaki 6 Türk bankasının tümü için tavsiyesini "tut"tan "al"a çekti. VTB Capital ayrıca, EMEA bölgesinde finansal kurumlar arasında Türk bankaları için "ağırlığı artır" tavsiyesinde bulundu.

VTB Capital raporunda, "3 yıldan fazla süredir olumsuz görüşe sahip olduğumuz Türkiye bankaları hakkındaki görüşümüzü pozitife çeviriyoruz. Her ne kadar makroekonomik ve jeopolitik riskler nedeniyle 2016 zor bir yıl olacaksa da, değerlemelerin bu riskleri almaya değecek kadar cazip olduğunu düşünüyoruz. Araştırma kapsamımızdaki 6 bankanın tamamı için tavsiyemizi 'tut'tan 'al'a çekerken, bu bankalar için ortalama yükseliş potansiyelinin yüzde 28 olduğunu tahmin ediyoruz." denildi.

Raporda Türk bankaları için "al" tavsiyesi verilmesine dayanak olarak 7 neden belirtildi. Bunlar; 1) Güçlü hisse başına kar büyümesi, 2) değerlemelerin tarihsel düşük seviyelere yakın olması, 3) yabancı ortaklığın düşük seviyelerde olması, 4) Kredi-mevduat farkı endikatörünün "al" sinyaline yakın seyretmesi, 5) Türk bankalarının rölatif performansındaki dönemselliğin kötü bir yılın ardından iyi bir yılın geleceğine işaret etmesi, 6) 2016/2017'de regülasyonların azalması potansiyeli banka karlarını yüzde 25'e yakın etkileyebilme potansiyeli, 7) düşük petrol fiyatları ve fonlama kaynaklarının olumlu yönde değişmesi nedeniyle ödemeler dengesinin iyileşmesi, olarak belirtildi.

VTB raporunda, "Türk bankalarının hisse başına kar büyümesi EMEA bölgesinde Rusya'dan sonra en iyi konumda bulunuyor. Sektörün net kar büyümesinin 2016'da %20 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz." denildi.

VTB, Türk bankalarının değerlemeler açısından tarihi düşük seviyelere yakın seyredildiğini vurgulayarak, "Türk bankaları 2016 tahminlerine göre 5.9x F/K ve 0.70 F/DD'den işlem görüyor. EMEA ortalamasına göre iskonto yüzde 33 seviyesine ulaştı, tarihsel olarak bu iskonto yüzde 17 seviyesindeydi" dedi.