Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), 2018 yılında yüzde 5 ek vergi uygulamasını hayata geçirmeyi planladığı bildirildi.

BAE Maliye Bakanı Ubeyd Humeyd et-Tayir, düzenlediği basın toplantısında, yüzde 5'lik ek vergiyi 1 Ocak 2018'de hayata geçirmeyi planladıklarını belirtti.

Ek verginin devlet bütçesine katkı yapacağına dikkati çeken Tayir, sağlık, eğitim, 100 temel gıda ürünü, bisiklet ve sosyal hizmetlere ise ek vergi uygulanmayacağını kaydetti.

Tayir, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) ek vergi meselesini görüşmek üzere bu yılın mayıs ayında toplanacağını dile getirerek, bu uygulamanın diğer Körfez ülkelerinde 2018-2019'da hayata geçirileceğini ifade etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, pazartesi günü Abu Dabi'de yaptığı açıklamada, Körfez ülkelerinin petroldeki zararlarını kapatmak için vergileri artırmaları gerektiğini söylemişti.

Petrol fiyatlarının 30 doların altına inmesiyle bütçede oluşan açığı kapatmak için tedbir almaya başlayan Körfez ülkelerin hepsi benzine zam yaptı.

Petrolün varili, 2014 başından bu yana yaklaşık yüzde 75 düşerek 110 dolar seviyelerinden 27,08 dolara kadar gerilemişti.


AA