Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Ekonomi ve siyaset gündemi - 26 Şubat Cuma

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, Vakıf Katılım Bankası Açılış Töreni'ne katılacak.

(İstanbul/14.00)

2- TBMM Genel Kurulu'nda, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine başlanacak.

- Görüşmelere Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.

(TBMM/14.00) (Fotoğraflı)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, Bala Belediye Başkanı Halil İbrahim Gürbüz için Bala Merkez Camii'nde cuma namazını müteakip kılınacak cenaze namazına katılacak ve KKTC Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde ağırlayacak.

(Ankara/12.00/15.30)

2- Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan ile Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, 64. Hükümet Eylem Planı'nda yer alan reformların ve vaatlerin hayata geçirilmesi konusunda gelinen aşamaya ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/10.00)

3- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TEB KOBİ Akademi programına iştirak edecek.

(Kocaeli/10.00)

4- Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "Sürdürülebilir Yeşil Bina ve Yerleşim Alanlarının Temel Değerlendirme Klavuzunun Hazırlanması Protokolü" törenine katılacak.

(Ankara/10.30)

5- Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Kadın Girişimciliğinin Özendirilmesi Konferansı"na iştirak edecek.

(İstanbul/13.00)

6- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Karadeniz Bölgesi Toplantıları kapsamında Bakanlık merkez birimleri ve ilgili kuruluşların amirlerinin katılımlarıyla Bakanlık Koordinasyon Toplantısı'na katılacak.

(Trabzon/09.30)

7- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, KKTC'de Maliye Bakanı Birikim Özgür görüşecek, iki ülke arasında “Ortak Gümrük Komitesi Kurulmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imza törenine iştirak edecek.

- Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sunat Atun’u ziyaret edecek Tüfenkci, “Tüketicilerin Korunması Konusunda İşbirliği Protokolü" törenine katılacak, Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından kabul edilecek.

(Lefkoşa)

8- HDP MYK, Selahattin Demirtaş başkanlığında genel merkezde toplanacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri kapsamında ara bölgede bir araya gelecek.

(Lefkoşa)

2- ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ortakları arasında, Suriye'de çatışmaların sona erdirilmesine dönük mutabakatın sağlanmasının ardından diplomasi trafiği ve ülkedeki iç gelişmeler takip ediliyor.

(Halep/Washington/Moskova)

3- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Suriye rejim güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerde insani durum izleniyor.

(Halep/İdlib/Şam)

4- Rus hava saldırıları nedeniyle Halep'in kuzeyindeki bölgelerden Türkiye sınırına göç eden Suriyelilerin durumu ile Tel Rıfat'ta, terör örgütü PYD'nin ilerleyişi ve muhaliflerle arasındaki çatışmalar takip ediliyor.

(Halep)

5- İsrail ve Filistinliler arasındaki gerginlik ile cuma namazı sonrası Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinliler tarafından düzenlenecek protestolar takip ediliyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

6- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

7- İran'daki İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimleri izleniyor.

(Tahran)

8- Irak'ın başkenti Bağdat'taki Tahrir Meydanı'nda, Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın çağrısı üzerine düzenlenecek gösteri takip ediliyor.

(Bağdat)

9- Mısır'da darbe karşıtları tarafından cuma namazı sonrası düzenlenecek gösteriler takip ediliyor.

(Kahire)

EKONOMİ

1- Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer Torlak, AA Finans Masası'na konuk olacak.

(İstanbul/10.30)

2- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ocak ayı uluslararası rezervler ve Döviz likiditesi istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

3- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Aralık 2015 dönemine ilişkin konut fiyat endeksini açıklayacak.

(Ankara/14.30)

4- TÜİK, geçen yılın son çeyreğine ilişkin sanayi işgücü girdi endeksleri ile ticaret ve hizmet endekslerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

GÜNCEL

1- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayacak.

(Ankara/11.00)

2- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Osmangazi Üniversitesinde "Üniversite Hastaneler Birliği 18. Toplantısı"na katılacak.

(Eskişehir/14.30)

AA