Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

HSBC Holdings Plc., Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin, bölgenin yavaşlayan büyüme, yükselen faizler ve not indirimlerinden dolayı, önümüzdeki iki yıllık dönemde, 94 milyar dolarlık borcu yeniden finanse etme konusunda güçlük çekebileceğini kaydetti.

HSBC, e-posta raporunda, petrol zengini Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin, büyük kısmı Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ın olmak üzere,  milyar dolarlık tahvil ve milyar dolarlık sendikasyon kredilerini geri ödemek durumunda olduğunu belirtti.  HSBC, bu ülkelerin ayrıca, söz konusu dönemde, 395 milyar dolarlık mali ve cari işlemler açığı olduğuna dikkat çekti.

HSBC'nin Orta Doğu baş ekonomisti Simon Williams, "Bu fonlama açıklarının kısmen dolar bazında ülke tahvilleri satışları ile kapatılacağına ilişkin beklentiler, 2016 ve 2017 yıllarında vadesi dolacak mevcut kağıtların yeniden finanse edilme çabalarını karmaşık hale getirecek," dedi ve "Körfez'in tek kredi piyasası rolü oynaması ile birlikte, yeniden finansman zorlukları daha fazla hissedilecek ve bu sıkıntılar, bölgede likiditenin sıkışması, yükselen faizler ve son not indirimlerinden dolayı daha da artacak" şeklinde görüş bildirdi.

Dünyanın petrol üretiminin yüzde 25'ini karşılayan Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri, ham petrol fiyatlarının son 12 yılın en düşük seviyesinden toparlanmakta zorluk çekmesi ile birlikte, kamu finansmanlarını düzeltebilmek için daha önce benzeri görülmemiş tedbirler alıyor. Aralarına Suudi Arabistan ve Umman'ın olduğu ülkeler, bir dizi not indiriminden darbe yerken, milyarlarca dolar, bölge bankacılık sisteminden çekildi.

Ülke Borçları

Körfez ülkeleri, HSBC'ye göre, yaklaşık 610 milyar dolarlık Döviz cinsinden tahvil ve sendikasyon kredisi borcuna sahip. HSBC, çoğunluğu BAE, Bahreyn ve Katar'ın olmak üzere, finansal ve özel sektör ve aynı zamanda ülke borçlarını içeriyor.

HSBC, fonlama açıklarının kapatılacağını düşünüyor ve bütçe açıklarının fonlanabilmesi için bir dizi döviz cinsinden ülke tahvil ihracı bekliyor. HSBC; ayrıca, herhangi bir yeni arzın, refinansman ihtiyaçları ile gelecek arzlar ile rekabet etmek zorunda kalacağını ifade etti

HSBC, önümüzdeki iki yıldaki itfaların yaklaşık yarısının bankacılık sektöründe olduğunu kaydetti ve refinansman maliyetlerdeki artışın hızlı bir şekilde daha geniş tabanlı bir parasal sıkılaştırmaya dönüşebileceğini belirtti.