Advertisement

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan, Rusya, Venezuela ve Katar'ın 16 Şubat'ta geçici olarak üretimi Ocak seviyesinde dondurma konusunda anlaşmasından bu yana yüzde 13 yükseldi. ABD'de 24 Şubat'ta açıklanan verilere göre, ABD petrol üretimi 5. haftadır düşüyor.

ABD'de açıklanan verilere göre, hedge fonlar ve diğer spekülatörler WTI petrolü vadelileri ve opsiyonlarındaki net uzun pozisyonlarını 23 Şubat'ta biten haftada yüzde 14 artırdı ve bu pozisyonlar Kasım'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. WTI petrolünün varil fiyatı NYMEX'te 23 Şubat'ta sona eren haftada yüzde 9.7 yükselerek 31.87 dolara ulaştı. Fiyatlar bugün 14:20 itibariyle ufak bir değişiklikle 32.74 dolara yükseldi.

New York merkezli enerji sektörüne odaklanan hedge fon Again Capital LLC partneri John Kilduff, "Üretimi dondurmaya ilişkin görüşmeler bir çok zayıf kısa pozisyonu korkuttu. Şimdiye kadar çok konuşuldu ancak henüz adım atılmadı, ancak görüşmelerin etkisi oldu. Piyasanın temelleri değişmedi." dedi.

16 Şubat'ta Doha'da ulaşılan anlaşma petrol fiyatlarının 2014'te düşmeye başladığından bu yana OPEC ve OPEC-dışı üreticiler arasında ortak çalışmaya dair ilk işaretti. Suudi Petrol Bakanı Ali Al-Naimi, geçtiğimiz hafta Houston'da gerçekleşen IHS CERAWeek konferansında, diğer üreticilerin üretimi kısıtlamaya katkıda bulunmasının olası olmaması nedeniyle Suudi Arabistan'ın petrol üretimini azaltmayacağını söyledi. Bu durumda, arzı kısma konusunda tüm yük yüksek maliyetli üreticilere kalıyor.