Advertisement

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, yaptırımların kaldırılmasından sonra ülkesinin ihraç ettiği petrol miktarının günlük 1 milyon 750 bin varile yükseldiğini belirtti.

IRNA'nın haberine göre, resmi ziyaret için başkent Tahran'da bulunan Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Joo Hyung Hvan ile yaptığı görüşme sonrasında açıklama yapan Zengene, yaptırımların kaldırılmasından sonra ihraç edilen petrol miktarının önemli oranda arttığını vurguladı.

Zengene, geçen yılın aynı dönemine oranla ihraç edilen petrol miktarının önemli oranda arttığını ve günlük 1 milyon 750 bin varile yükseldiğini ifade etti.

Güney Kore'ye ihraç edilen petrol miktarı hakkında da bilgi veren Zengene, "İran'dan Güney Kore'ye ihraç edilen petrol miktarı günlük 100 bin varil seviyelerinde ancak bunun iki katına çıkacağını umuyorum" dedi.

Nükleer programı nedeniyle AB tarafından 1 Temmuz 2012'den itibaren İran petrolüne uygulanan yaptırımlar, ekonomisi büyük ölçüde petrole dayanan İran ekonomisine ciddi darbe vurmuştu. Yaptırımlar öncesinde günlük 2 milyon varil petrol ihraç eden İran'ın, uluslararası pazara arz ettiği petrol miktarı yarı yarıya düşmüştü.

İran'la P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşma sonrasında yaptırımların kalkmasıyla İran, yeniden günlük 2 milyon varil petrol ihraç etmek istiyor.

Petrol ihraç eden bazı ülkeler, İran'ın arzı artırmasının, 2014 yılı Haziran ayından bu yana yaklaşık yüzde 70 azalan ve şu anda 35 dolar civarında seyreden Brent petrolün varil fiyatını daha da düşüreceğinden korkuyor.