Advertisement

RBC Capital Markets'in şef ABD ekonomisti Tom Porcelli konuya dair yaptığı değerlendirmede "Mart ayında Fed'in herhangi bir adım atmaması (baz senaryomuz) para politikası kararlarının verilere bağlı olduğuna dair piyasalarla kurduğu iletişim çabasını boşa çıkaracak" ifadesini kullandı.

Porcelli'ye göre Ocak'ta çekirdek PCE Endeksinin %1.7'ye yükselerek beklentiyi aşması yeni bir faiz artırımının yerinde olduğunu gösteriyor. Porcelli, tam istihdam ve fiyat istikrarı hedefine doğru devam eden ilerlemeye rağmen Fed yetkililerinden gelen güvercin tondaki açıklamalara dikkat çekerek Fed'in piyasalara Mart ayının masadan kalktığına dair sinyal verdiğini belirtti.

Porcelli, "Mart'ta faiz artışı olmaması para politikasının ABD ekonomisinin gerçeklerinden ziyade daha çok emtia fiyatlarındaki çöküş ve geniş küresel düşüş kaynaklı risklere bağlı kalacağını teyit eder" ifadesini kullandı.

Fed yetkilileri gelecekteki para politikası adımlarına dair uzun zamandır 'verilere bağlı' olarak hareket edeceklerini belirtiyor.  Fed fon vadeli kontratlarına göre faiz artırım ihtimali yaklaşık %10 civarında.