Advertisement

Çin'de imalat sanayi göstergesi, yedi ay üst üste kötüleşerek rekor kırarken, hizmet sektörü göstergesi son son yedi yılın en düşük seviyesine indi. Bu durum, politika yapıcıların, büyümeyi yolundan çıkarmadan, imalat sektöründeki aşırı kapasiteyi azaltmaya çalışırken karşılaştığı güçlüklerin altını çiziyor.

İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Şubat ayında 49 seviyesine indi ve Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı olan 49.4'ün altında kaldı. Böylelikle endeks Şubat 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu verinin 50 seviyesinin altında çıkması, sektörde koşulların kötüleştiğini işaret ediyor. Çin'de yavaşlamanın diğer bir iaşreti olarak, imalat sanayine göre daha iyi performans gösteren hizmet sektörü PMI, Aralık 2008'den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Pazartesi günü, düşen hisse senetleri ve zayıflayan yuan ortamında, bankaların ayırmak zorunda olduğu karşılık miktarını azaltarak, talebi desteklemeye yönelik çabalarını artırdı. Çin'de Ulusal Halk Kongresi Cumartesi günü toplanacak ve bu toplantıda, 2016 yılı ve sonraki beş yıllık dönem için planlar belirlenecek.

Hong Kong'da Macquarie Securities Ltd. Çin ekonomisi müdürü Larry Hu, "Ğplitika genişlemeci olarak devam edecek ve odaklanma, kur ve arz yönlü reformlardan talep yönlü teşviğe kayıyor," dedi ve "Önümüzdeki veriler ekonomideki yavaşlamaının sürdüğünü gösterecek" şeklinde görüş bildirdi.

Öte yandan, Şubat ayındaki 1 hafta süren Yeni Yıl tatilinden dolayı. mevsimsel etkiler de bu verinin kötü çıkmasına neden olabilir.

Hong Kong'da Natixis SA'nın Büyük Çin kıdemli ekonomisti Iris Pang, "Bu durum, Çin'de 1 haftalık tatil süresince üretim tesislerinin kapalı olmasından dolayı verinin kötü çıkacağı yolundaki beklentimizle paralel çıktı," dedi ve "Öte yandan, tatil hizmet sektörü için olumlu olmalıydı, zira tatil harcamalrı ve iç turizmin artması bekleniyordu" şeklinde görüş bildirdi.

Hizmet sektrü PMI verisi Şubat ayında, Ocak ayındaki seviyesi olan 53.5'ten 52.7'ye geriledi.

Öte yandan, Caixin Media ve Markit Economics tarafından açıklanan imalat PMI verisi, Şubat ayında, Ocak ayındaki seviyesi olan 48.4'ten 48'e indi.