Advertisement

Fed'in eski Başkanı Alan Greenspan negatif faizin uzun süre devam etmesi durumunda yatırım ve harcamaları olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

2006 yılında Başkanlık görevini Ben Bernanke'ye bırakan Greenspan Bloomberg International'a verdiği röportajda negatif faiz konusunda değerlendirmede bulundu. Greenspan "Tehlikeli diyemem ancak verimli olmadığı kesin. Aşırı düşük faizin uzun süre boyunca devam etmesindeki temel argüman reel yatırımları bozacak olmasıdır" dedi.

Avrupa, Japonya, İsveç, İsviçre, Danimarka merkez bankaları son yıllarda düşük büyüme ve düşük enflasyon sorunlarıyla mücadele etmek için negatif faiz politikasını benimsedi. ABD ise 7 sene sıfıra yakın faiz politikası izlemesinin ardından geçtiğimiz Aralık'ta faiz artırdı.

90 yaşındaki Greenspan işletme yatırımlarının düşük olması nedeniyle ABD ve küresel ekonomik büyüme konusunda iyimser olmadığını söyleyerek "Düşük verimlilik nedeniyle başımız belada. Sermaye yatırımları da ortalamanın altında çünkü geleceğe dair belirsizlik var" diye konuştu.

Greenspan ayrıca petrol fiyatlarının stabilize olmasını beklediğini ifade etti.