Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Rusya Rublesi, petrol fiyatlarındaki yükselişin 2016 kayıplarının yaklaşık olarak tamamını gelişen piyasa paraları arasında en fazla değer kazanan para oldu.

Ruble, Moskova saatiyle 16:00'da yüzde 1.7 değer kazanarak dolar karşısında 73.92 seviyesine geldi. Rusya parası, kapanış fiyatları dikkate alındığında 5 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesine gelmesiyle bu yılki kayıplarını yüzde 0.8'e indirdi. Petrol Salı günü Londra'da yüzde 2.6 yükselerek varil başına 36.89 dolardan işlem gördü.

Rusya'nın en büyük ihracat kalemini oluşturan Brent petrolü, 20 Ocak'ta rekor düşük seviyeye gerilemesinin ardından yüzde 30'un üzerinde değer kazanarak, rublenin Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa parası arasında 21 Ocak'tan bu yana en fazla değer kazanan para olmasında etkili oldu.

Moskova'da Sberbank CIB baş Döviz stratejisti Tom Levinson, “Önemli petrol üreticileri arasındaki petrol üretim miktarının dondurulmasıyla ilgili anlaşmaya ilişkin şüpheler olmakla birlikte, yine de hem petrol fiyatları hem de ruble için temel oluşturdu” dedi.