Advertisement

ABD'de imalat sanayi şubatta tahminlerin altında daraldı. Yeni siparişler ve üretimdeki artış sektörün kısa sürede istikrar kazanabileceği sinyalini verdi.

Ocak'ta 48.2 olan ISM İmalat Endeksi Şubat ayında 49.5'e yükseldi, bu Eylül'den beri görülen en yüksek seviye, Bloomberg anketine katılan 77 ekonomistin beklentisi 48.5'ti. Endeks yine de beşinci ayda da 50 seviyesinin altında kaldı. 

ISM İmalat Sanayi Endeksi, perakende, inşaat, kamu, sağlık ve finansal hizmetleri de içeren, toplamda 18 sektörden 300'ü aşkın şirket yöneticisiyle yapılan anket sonuçlarına göre hesaplanıyor. Endeksin, 50 ve üzerinde değerler alması genişlemeye, 50'nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

İmalat sektörü 2014 yılının ortalarından beri güçlü dolar, yurtdışı piyasalardaki zayıflık ve enerji sektöründeki durgunluktan olumsuz etkileniyor.

Raymond James Financial'da şef ekonomist olan Scott Brown "Tüketici tarafı iyi görünse dahi imalat sektörü için yakın dönem inişli çıkışlı bir yol olacak. Tüketiciler genel ekonomi konusunda endişeli ancak kişisel gelirler konusunda daha olumlu düşüncedeler" yorumunu yaptı.