Advertisement

ABD hisse senetleri Salı günü, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin güçlü konumunu sürdürdürüğüne ilişkin işaretler ve küresel merkez bankalarının durgunluğu aşmak için gerekeni yapmaya hazır olmaları ile birikte, Mart ayına güçlü yükselişlerle başladı. Nasdaq 100 Endeksi son altı ayın en iyi gününü yaşadı.

Amerikan fabrikaları bir yıl süren durgunluğun ardından ayağa kalkıyor gibi görünürken, büyük oto üreticilerinin aylık satış rakamları, tüketicilerin, Çin'in parasal teşviği artırmasından bir gün sonra, harcamaları hızlandırdığını gösterdi. Bu durum, ABD hisse senetlerinin tarihinin en kötü yıl başlangıcı yapmasına neden olan kaygıların azalmasına neden oldu. Bankalar ve teknoloji hisseleri, Salı günkü kazançlara öncülük etti ve yılın başlarındaki satış dalgasından en fazla etklenen bu hisseler üç haftadır süren toparlanmasına devam etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 2.4 ile son bir ayın en hızlı çıkışını yaparak, 6 Ocak'tan bu yana en yüksek kapanış seviyesi olan 1,978.35 puana ulaştı. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.8 düşmüş ve Şubat ayını da düşüşle geçerek, kayıplarını üçüncü aya taşımıştı. Endeks bu son hareket ile birlikte, 2016 yılında yüzde 10'un üzerine çıakrdığı kaybını yüzde 3.2'ye daralttı. Nasdaq 100 Endeksi yüzde 3.2 ile 26 Ağustos'tan buyana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Dow Jones Endeksi 348.58 puan ya da yüzde 2.1 yükselişle günü 16,865.08 puandan tamamladı.

St. Louis'te Wells Fargo Investment Institute kıdemli küresel hisse senedi stratejisti Scott Wren, "Bu, fazla bir değişiklik göstermeyen, büyük bir ralli," dedi ve "50 günlük hareketli ortalama seviyesinin üzerinde açıldık ve bu durum, bazı ekonomik haberler ve 30 doların üzerindeki petrol ile birlikte, gün boyu sürdü. Bu durum, hisse senedi piyasalarının biraz istikrar için nasıl çaresiz olduğunu gösteriyor" şeklinde görüş bildirdi.