Advertisement

Halı, elektirkli süpürge ve kahve; bu ürünler, petroldeki düşüşün euro bölgesini deflasyona götürüp götürmeyeceği üzerinde kafa yoran AMB ekonomistlerinin dikkate aldığı üç ana tüketim kalemlerinden bazıları.

Manşet enflasyonun negatife dönmesiyle yatırımcı beklentileri para politikası teşviklerinin artacağı yönünde ağırlık kazanırken, politika yapıcılar gürültüye kulak asmayarak enflasyondaki zayıflığın ekonomide yaygınlaşıp yaygınlaşmadığını belirlemeye çalışıyor. AMB, düşük enflasyon ve maaşlar arasında kendini sürdüren bir döngü eğer varsa bundan haberdar olmak istiyor.

Süper çekirdek enflasyon, yetkililerin temel trendi takip etmek için kullandığı göstergelerden biri. AMB manşet enflasyonu hedef alarak yüzde 2'nin hemen altında bir enflasyon hedefliyor olsa da, volatil kalemleri içermeyen çeşitli diğer göstergelere de bakıyor, ancak süper çekirdek enflasyon yöntemi biraz daha derine iniyor. Süper çekirdek enflasyon göstergesi ekonomideki düşüşe paralel olarak hareket eden alt fiyat grubunu takip ediyor.

Londra'da BNP Paribas Investment Partners kıdemli ekonomisti Richard Barwell, "Para politikasını dikiz aynasına bakarak belirleyemezsiniz. Temeldeki enflasyon bize, enflasyon nereye gidecek, fiyat seviyesindeki şoklar olmasaydı enflasyon nerede olurdu konularında bir şey söyleyebilir." dedi.

Euro bölgesi enflasyonu Şubat'ta yüzde -0.2 gelerek son 15 ayda altıncı kez negatif gerçekleşti. Çekirdek enflasyon yüzde 0.7'ye geriledi. Çekirdek enflasyon bazı kalemleri "dışlayan bir gösterge" olarak, dalgalanmalara en açık bazı kalemleri, örneğin gıda, enerji, alkol ve tütün ürünlerini dışarıda bırakıyor. Çekirdek enflasyon, fiyat hareketlerini geçici etkilerden arındırmak için en basit yöntem.

Süper çekirdek, AMB'nin kurum içerisinde kullandığı ancak yayımladığı çalışmalarda kullanmadığı bir terim. Süper çekirdek enflasyon, çekirdek enflasyonun içerisindeki kalemlerin üçte birini dikkate alıyor. Bu kalemler, çıktı açığı ya da ekonomideki atıl kapasiteyle doğrudan orantılı. Eylül 2014'te yazılan bir AMB makalesi, mobilya, halı, ev eşyaları, paket tatiller ve kafe hizmetlerini takip edilen kalemler arasında sayıyor.