Advertisement

ABD Merkez Bankasının 12 bölgesel şubesinin görev alanlarındaki ekonomik aktivitelerle ilgili tespitlerin yer aldığı raporda, Fed'in "Bej Kitap" raporu'na göre birçok bölgede ekonomik aktivitenin iyileştiği belirtildi.

12 bölgeden 7'si ekonominin 'ılımlı hızda' büyüdüğünü açıkladı. Açıklamada güçlü dolar ve küresel çalkantıların ihracatı olumsuz etkilediği kaydedilirken, istihdam piyasası koşullarının ise iyileşmeye devam ettiği vurgulandı.

Kansas City, Richmond ve Atlanta bölgeleri ücret artışlarının yatay kaldığını açıkladı. Yine rapora göre çoğu bölgede tüketici harcamaları artarken otomobil satışları ise yüksek seviyelerde kaldı.

Bej Kitap'ta yer alan analizler, para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından kullanılıyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi üyeleri 2 hafta içinde ekonominin görünümü ve faiz artışını değerlendirmek üzere toplanacak.

Son istihdam, tüketici harcamaları ve enflasyon verileri genel anlamda olumlu olsa da küresel büyüme ve finansal volatiliteye dair endişeler bu ay faiz artırım beklentilerini azalttı. Yatırımcılar 15-16 Mart'taki toplantıda faiz artırım ihtimalini %12 olarak görüyor.