Advertisement

ABD hisse senetleri Çarşamba günü, iyileşen verilerin ABD ekonomisine ilişkin iyimserliği güçlendirmesinin etkisiyle, yükselişini ikinci güne taşıyan banka ve enerji sektörü hisselerinin öncülüğünde değer kazandı ve sekiz haftanın zirvesini daha da yukarı taşıdı.

Hisse senetleri, seansın büyük bölümünü kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanarak geçirdikten sonra, işlemlerin son saatinde yukarı yönde hareket etti. Bank of America Corp., Salı günkü yüzde 5.4'lük çıkışının üzerine yüzde 2.1 daha ekledi ve bir ayın zirvesine tırmandı. Exxon Mobil Co. yüzde 1.8 prim yaptı. Monsanto Co., kar tahminini düşürmesinin ardından, beş yılı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) yüzde 0.4 yükselişle 1,986.45 puanan kapandı ve 6 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesini biraz daha yukarı taşıdıç Düşük sermayeli şirketleri içeren Russell 2000 Endeksi yüzde 1.1 yükseldi. Dow Jones Endeksi 34.24 puan ya da yüzde 0.2 yükselerek günü 16,899.39 puandan tamamladı. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.3 arttı. ABD hisse senedi piyasalarında yaklaşık 8.3 milyar hisse senedi el değiştirdi. Bu tutar, son üç ayın işlem hacmi ortalaması yakınındaydı.

Wyomissing, Pennsylvania'da National Penn Investors Trust Co. kıdemli hisse senedi yöneticisi Terry Morris, "Bugünkü (dün) sıçramayı yapanlar daha ziyade dönemsel  işletmelerdi," dedi ve "Piyasa birkaç hafta önce teknik olarak aşırı satım durumuna dönmüştü. Bu nedenle yukarı bir dönüş gördük ve bu hareket devam etti. Enerji sektörünün istikrar kazanması, piyasanın yukarı dönmesine yardımcı olcu" şeklinde görüş bildirdi.