Advertisement

Exxon Mobil Corp, petrol piyasasının toparlanmaya yönelik bir işaret göstermemesi ile birlikte, üretim hedeflerini düşürdü ve sondaj bütçesinin yıl boyunca düşmeye devam edeceğini kaydetti.

Şirketin Başkanı ve CEO'su Rex Tillerson, Çarşamba günü New York'ta yıllık strateji seansında yaptığı konuşmada, Exxon'ın, 45,000 petrol kuyusundaki üretiminin 2020 yılına kadar günlük 4 ila 4.2 milyon varil civarında dalgalanacağını kaydetti. Şirketin gelecek yıl için üretim hedefi günlük 4.3 milyon varildi. Tillerson, sermaye harcamalarının bu yıl yüzde 25 civarında düşerek 23.2 milyar dolara ineceğini ve 2017 yılında tekrar düşeceğini, zira mevcut fiyatlarda zarar eden kuyularda sondaj yapmanın bir anlamı olmadığını sözlerine ekledi.

Tillerson, Çarşamba günü New York Borsası'nda analistlere yaptığı konuşmada, "İhtiyacı olmayan ve bunu istemeyen bir piyasa halen aşırı arzda bulunuyoruz," dedi ve "Küresel ekonomik koşullar umut vermiyor. Bu problemin çözülmesi için, bu piyasanın talep tarafına bakabileceğimizi düşünmüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Tillerson, sektördeki hisse senetlerinde arz fazlasından kaynaklanan düşüşlerin bir satın alma ve birleşme dalgası yaratmadığını, zira bu şirketlerin hayatta kalabilmek için borçlarını artırdığını veya yeni hisse arzında bulunduklarını, bunun da onları daha az cazip kıldığını sözlerine ekledi. Tillerson, bu nedenle, Exxon'ın şirketlerin bütünü yerine bireysel varlık alımı yapmayı tercih ettiğini belirtti.