Advertisement

Euro Bölgesi'nde deflasyonist baskılar Şubat ayında artış göstererek, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi üzerindeki bu ay teşvik açıklanmasına ilişkin baskıları artırdı.

Markit Economics bileşik satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ocak ayındaki 53.6 seviyesinden Şubat'ta 53 seviyesine geriledi. Veri, tahminlerin üzerinde gelmekle birlikte, 12 ayın en düşüğünde kaldı. Markit Economics'in imalat ve hizmet sanayinde üretici fiyatlarını ölçtüğü gösterge ise 50 seviyesinin altına geriledi.

Rapor, Almanya, İtalya, İspanya ve İrlanda boyunca genişleme hızının azalmasıyla, Euro Bölgesi boyunca yavaşlamaya işaret etti.

Markit ekonomisti Chris Williamson, “Geniş çaplı hayal kırklığı, AMB'nin başka bir aşağı yönlü harekete engel olmak için sert hamleler yapma ihtimalini artırdı. İşletme faaliyetlerindeki azalma, istihdam artışında düşüş ve fiyatların azalması bölgedeki toparlanmanın yavaşladığını işaret ediyor” dedi.

Draghi, petrol fiyatlarındaki düşüşün Euro Bölgesi'nde enflasyonu sıfır seviyesinin altına geri çekmesiyle birlikte, AMB Yönetim Konseyi'nin teşvik paketini Mart ayında gözden geçireceğini ifade etmişti.