Advertisement

ABD hisse senetleri Perşembe günü, ABD ekonomisinin durumu hakkında daha açık bir fikir verebilecek ve Fed'in faiz artırımının hızını belirleyebilecek tarım dışı istihdam verisi öncesi, enerji sektörü hisselerinin öncülüğünde yükseldi ve üçüncü haftaya taşıdığı rallisini daha da genişletti.

Standard & Poor's 500 Endeksi'ndeki (S&P 500) enerji hisselerindeki ralli, endeksteki düşüşü ikinci güne taşıyabilecek erken saatlerdeki kayıpların tersine çevrilmesine neden oldu ve ve enerji grubu böylece 2016 yılındaki kaybını geri aldı. Bankalar da öğleden sonra hız kazandı ve son altı seansın beşinde yukarı yönde hareket etti. Sağlık-bakım ve teknoloji hisseleri, Microsoft Corp.'un yüzde 1.1 gerilemesi ile birlikte yukarı yönde hareket etmekte güçlük çekti. Kroger Co., bu yıl daha yavaş bir büyüme tahmininde bulunmasının ardından yüzde 7 geriledi.

S&P 500 Endeksi, erken saatlerdeki yüzde 0.5'lik kaybını sildi ve yüzde 0.4 yükselerek 1,993.40 puandan kapandı. Endeks böylelikle seki haftanın zirvesinde kalmaya devam etti. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi bu yıl ikinci kez üç gün üst üste yükseldi. Dow Jones Endeksi 44.58 puan ya da yüzde 0.3 yükselerek 16,943.90 puandan günü tamamladı ve Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Düşük sermayelişirketleri içeren Russell 2000 Endeksi yüzde 1 yükseldi ve çıkışını üçüncü güne yaydı. ABD hisse senedi piyasalrında yaklaşık 8.8 milyar adet hisse senedi el değiştirdi ve bu, 2016 yılının işlem hacmi ortalamasına yakındı.

Atlanta'da Ridgeworth Investments kıdemli stratejisti Alan Gayle, "Yatırımcılar Cuma günkü istihdam verisi öncesi masalarını temizliyor," dedi ve Fed'in bu yıl dört faiz artırımına gitme planı yönünde çıkabilecek herhangi bir veri, gerçek bir piyasa hareketlendiricisi olacak. İstihdam verisinde meydana gelebilecek büyük bir artış, yakın zamanda bir faiz artırımına gidileceği olasılığını tekrar masaya koyacaktır" şeklinde görüş bildirdi.