Advertisement

Asya hisse senetleri, CUmartesi günü başlayacak Çin liderlerinin toplantısı ve Cuma günü açıklanacak olan ABD Şubat ayı istihdam verileri öncesi dalgalı bir seyir izledi ve bölge hisse senetlerinin gösterge endeksi 2009'dan bu yana en büyük üç günlük kazancına yöneldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 11:09'da yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu ve 6 Ocak'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Bölge hisselerinin gösterge endeksi seans içinde yüzde 0.2 kadar geriledi. Endeks bu hafta yüzde 5'e yakın yükseldi ve Şubat ayında gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden başlattığı çıkışı yüzde 11'e genişletti. Standard & Poor's 500 Endeksi'ndeki (S&P 500) enerji hisseleri Perşembe günü, ham petrol fiyatlarının sekiz haftanın en yüksek seviyesi yakınında kapatması ile birlikte, 2016 yılındaki kayıplarını geri aldı. ABD'de dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları verisi, bugün açıklanacak olan Şubat ayı tarım dışı istihdam verisi öncesi, işgücü piyasasındaki istikrar seyre paralel çıktı.

Melbourne'de IG Ltd. piyasa analisti Angus Nicholson, "ABD verileri iyi çıkmaya devam ediyor, petrol güçlü kalmayı sürdürüyor ve risk iştahı piyasaların tüm katmanlarına yayılıyor," dedi ve "Çin piyasaları pozitif bölgeye açık görünüyor ve şüphesiz, haftasonu başlayacak Çin Ulusal Parti Kongresi'nden kayde değer ilave mali harcamalar çıkacağına ilişkin beklentiler oldukça yüksek"şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.2 geri çekilerek haftalık kazancını yüzde 4.2'ye daralttı ve Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 tırmandı. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 düştü. S&P 500 endeks vadeli kontratları, dün gösterge endeksin yükselişini üçüncü güne taşımasının ardından fazla değişmedi.