TVRadyo

Hollande: Mülteciler Türkiye,Lübnan,Ürdün gibi ülkelerde kalmalı

Hollande: Mülteciler Türkiye,Lübnan,Ürdün gibi ülkelerde kalmalı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, "Suriye'den kaçan mülteciler kendilerine en yakın ülkelerde kalmalılar; yani Türkiye, Lübnan ve Ürdün. Elbette insani yardım konusunda elimizden gelen yardımı yapacağız" dedi

04 Mart 2016 Cuma, 16:27 Güncelleme: 04 Mart 2016 Cuma, 16:29

 Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriyeli mültecilerle ilgili sınır güvenliğini denetlemek için NATO bünyesinde görev yapmak üzere Ege Denizi'ne gemi göndereceklerini açıkladı.

Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel mülteci krizine ilişkin pazartesi günü yapılacak AB zirvesi öncesinde Paris'te bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen liderler Suriye krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hollande, mülteci krizi meselesinde Almanya ile aynı tutum içerisinde olduklarını ve Schengen sınır güvenliğinin güçlenmesi gerektiğini dile söyledi.

Bu kapsamda sığınmacıların parmak izlerinin alınarak kaydedilecekleri merkezler kurulmasının önemine vurgu yapan Hollande, sığınmacıların nereden geldiğinin bilinmesi ve sığınma haklarının öğrenilmesi için bunun zorunlu olduğunu vurguladı.

Hollande, sınır güvenliğinin sağlanması konusunda Schengen dışında da hassasiyet göstereceklerine işaret etti. Hollande, NATO bünyesinde görev yapmak üzere Ege Denizi'ne bir gemi göndereceklerini bildirdi.

"Suriye'den kaçan mülteciler kendilerine en yakın ülkelerde kalmalılar; yani Türkiye, Lübnan ve Ürdün. Elbette insani yardım konusunda biz de elimizden gelen yardımı yapacağız" ifadelerini kullanan Hollande, sadece Fransa'nın değil tüm AB'nin sorunun çözümüne yardımcı olmasını istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı, "Fransa ve diğer ülkeler (mülteciler konusunda) sözlerinde durmalıdır. Fransa 30 bin mülteci sözünde duracak. Yunanistan'ın da mülteci akınını durdurma konusunda verdiği sözde durması lazım" dedi.

Hollande, Türkiye'nin bu bağlamda verdiği sözlerin arkasında durmasına vurgu yaparken "2,5 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'ye yardım etmek de son derece meşrudur" ifadesini kullandı.

"Putin garanti verdi"

Öte yandan Hollande, Suriye'deki ateşkesle ilgili telekonferansla toplantıya katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ateşkese saygı duyacağını söylediğini aktardı.

Almanya Başbakanı Merkel de "Putin, Suriye'de DAEŞ ve Nusra dışında sivillere ve muhaliflere saldırmayacağını garantisini verdi" ifadelerini kullandı.

Merkel, Avrupa olarak asıl amaçlarının hem Suriye'deki krize kökten çözüm bulmak hem de Schengen'i uygulamak olduğunu dile getirirken bu aşamada Türkiye'nin yardımının da kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.

Hem Hollande hem Merkel Türkiye'nin mülteci krizinde sarf ettiği efordan duydukları memnuniyeti dile getirirken bu bağlamda başlatılan çalışma izni uygulamasının da yararlı olduğunu dile getirdi.

Merkel ve Hollande'ın görüşmesine Putin'in yanı sıra İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi de telekonferansla katıldı.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 90.186 1,64
USD/TRY 6,0498 -0,43
EUR/TRY 6,9995 -0,46
EUR/USD 1,1567 -0,03
FAİZ 24,53 -0,33
ALTIN/ONS 1.193,69 -0,19
BRENT 73,13 0,69
Yukarı