TVRadyo

Nazlıaka CHP'den ihraç edildi

Nazlıaka CHP

CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka CHP'den ihraç edildi

04 Mart 2016 Cuma, 18:08 Güncelleme: 04 Mart 2016 Cuma, 20:38

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), "bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resmini indirdiği" iddiasıyla ilgili olarak Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın, oy çokluğu ile kesin ihracına karar verdi.

YDK, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı.

İddialarla ilgili Nazlıaka'yı ve işaret ettiği Ankara Milletvekili Necati Yılmaz'ı dinleyen YDK, olayla ilgisi bulunan bazı isimlerin de bilgisine başvurdu.

Ellerindeki bilgi ve belgeleri değerlendiren kurul üyeleri daha sonra oylamaya geçti. YDK, oy çokluğu ile Nazlıaka'nın partiden "kesin ihracı"na karar verdi.

- Süresiz olarak parti ile ilişkisi kesiliyor

CHP Tüzüğüne göre, YDK tarafından "kesin ihraç" cezası alan üyelerin, süresiz olarak parti ile ilişkisi kesiliyor.

Ayrıca ihraç edilen kişinin adı defterlerden ve üye kütüğünden siliniyor. Karar ise genel sekreterlik tarafından örgüte duyuruluyor.

- Önseçimde ikinci olmuştu

Kesin ihraç kararı verilen Nazlıaka, CHP'nin 7 Haziran seçimleri öncesi gerçekleştirdiği önseçimlerde önemli başarı elde etmişti. Hakim denetiminde yapılan seçimlere Ankara 1. bölgeden katılan Nazlıaka, ikinci olmuştu. Aynı bölgeden en çok oyu ise söz konusu iddialarla ilgili Nazlıaka'nın işaret ettiği Ankara Milletvekili Necati Yılmaz almıştı.

CHP YDK, son olarak 2014'te Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'u, sonrasında ise İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'i ihraç etmişti.

- "Yüreğim yanıyor"

Nazlıaka, hakkındaki ihraç kararının hukuksuz olduğunu savunarak, "Ancak ben bunu yargıya taşıyarak, tekrar partime dönmeye çalışacağım. Çünkü yanlış hesap Bağdat'tan döner" dedi.

"Yargı kararının olumsuz sonuçlanması durumunda yola nasıl devam edeceksiniz? Başka bir partide siyaset yapmaya düşünür müsünüz" sorusunu ise Nazlıaka, "Yargı kararıyla ilgili olarak şu anda bir yorum yapmak için erken diye düşünüyorum. Ben yuvamda, yani CHP'de siyasete devam etmek istiyorum" yanıtını verdi.

"Bu olayın dışında başka sebepler aramak gerekir mi" sorusu üzerine Nazlıaka, "Bu, siyasi bir karardır. Siyasi kararların arkasında birçok gerekçe olması şaşırtıcı olmaz" diye konuştu.

"Bugün o ismi açıklayacak mısınız" sorusunu ise Nazlıaka, "Bu şahısın kim olduğu zaten herkes tarafından biliniyor. Artık daha fazla bu konuda bir detaya girmek istemiyorum. Mağduru olduğum bir olayın aynı zamanda suçlusu haline getirilmeye çalışılıyorum. Elbette buna itiraz edeceğim" diye yanıtladı.

Üzgün olup olmadığı sorusu üzerine Nazlıaka, "Yüreğim yanıyor diyebilirim size. Ama burası benim evim, benim yuvam. Onun için yuvama geri döneceğim" ifadesini kullandı.

Basın toplantısı sırasında Nazlıaka'nın gözlerinin dolması dikkat çekti.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 97.988 1,94
USD/TRY 6,2907 1,46
EUR/TRY 7,3950 1,11
EUR/USD 1,1749 -0,24
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.200,04 -0,59
BRENT 78,80 0,13
Yukarı