Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye yönelik bakışlarına ilişkin, "Nasıl ki 2002-2007 arasında Türkiye'nin performansı da algısı da iyileştiyse, inşallah 2016-2019 arasında hem yapısal reformlarımızı gerçekleştireceğiz hem performansımızı yükselteceğiz hem de algımızı iyileştireceğiz" dedi.

Çin ve Hindistan hariç tutulduğunda Türkiye'nin 2003 yılından bu yana gelişmekte olan ülkeler ortalamasından daha iyi bir performans sergilediğinin altını çizen Şimşek, reform programı açısından da G20 ülkeleri arasında en kapsamlı yol haritası olan ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.

Şimşek, bütün bunlara rağmen Ortadoğu'daki gelişmeler ile içeride ve dışarıda Türkiye aleyhine propaganda yapanlar nedeniyle ülkeye ilişkin algıda bir miktar kötüleşme yaşandığını dile getirerek, "Bunu görmek lazım. Maalesef Avrupa Parlamentosundan tutun ABD'deki kongreye kadar birçok kesim, onların nezdinde ciddi dezenformasyon çabası içerisinde. Türkiye'nin sorunları yok mu? Var tabii ama hangi ülkenin sorunu yok ki" diye konuştu.

- "Türkiye dünyaya bir insanlık dersi veriyor"

Türkiye'nin pozitif unsurlarının ihmal edilerek olumsuz unsurların cımbızlandığını anlatan Şimşek, şunları kaydetti:

"Türkiye bugün, dünyanın yükünü alıyor. 3 milyon Suriyeli ve Iraklı'ya kucağını açmış. 'Of' bile demeden, dünyaya bir insanlık dersi verircesine her türlü fedakarlığı yapıyor. Başka bir ülkeye 300, 500 kişi giderken havaalanında karşılama görüntüleri, muazzam bir reklam. Biz zaten her gün bunu yapıyoruz. Bütün bu çabalara rağmen problemimiz var ama bunları başkalarını suçlayarak değil daha çok çalışarak çözmemiz lazım.

Nasıl ki 2002-2007 arasında Türkiye'nin performansı da algısı da iyileştiyse biz inşallah 2016-2019 arasında hem yapısal reformları gerçekleştireceğiz, hem performansımızı yükselteceğiz, hem de algımızı iyileştireceğiz. Başka yolu yok. İlkeli duruş devam etsin, performans güçlü olsun eninde sonunda herkes bunu görecektir."

- "Çin mükemmel bir partnerimiz olabilir"

Türkiye ile Çin arasındaki ticari ilişkilere de değinen Şimşek, Çin'in şu anda satın alma paritesine göre dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu söyledi.

Çin'in önemine dikkati çeken Şimşek, "Maalesef uzun yıllar biz Çin'i, Hindistan'ı ihmal etmişiz, son derecede yanlış yapmışız" diye konuştu.

Söz konusu ülkenin gelecek on yıllarda önemli oranda sermaye ihraç edeceğinin altını çizen Şimşek, "Çin, çok büyük bir pazar. Çin'in altyapı konusunda büyük iddiası var. Aynı zamanda modern İpek Yolu'nu canlandırma çabası içerisinde. Bütün bu boyutları ile Çin, bizim mükemmel bir partnerimiz olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin altyapıda kaynağa ihtiyaç duyduğunu, Çin'in ise kaynağa sahip olduğunu anlatan Şimşek, "Biz Asya ile ticareti geliştirmek istiyoruz. Modern İpek Yolu'nu Çin kurguluyor, orta koridoru biz inşa ediyoruz. Çin ile bu konuda mükemmel bir işbirliği anlayışı var" ifadelerini kullandı.


AA