Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 7 Mart Pazartesi

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da, "Hak-İş Dünya Kadınlar Günü" etkinliğine katılacak.

(Ankara/13.00)

2- Başbakan Davutoğlu Brüksel'de

- Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyinde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya gelecek, ardından Konsey Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AP Başkanı Martin Schulz ile dörtlü görüşme yapacak.

- Türkiye-AB Zirvesi'nin ardından liderlerle aile fotoğrafı çekimine katılacak Davutoğlu, Tusk, Juncker ve Schulz ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- Davutoğlu, NATO Ana Karargahı'nda Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile bir araya gelecek, ardından düzenlenecek basın toplantısına katılacak.

(Brüksel)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/14.00)

2- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Habur Sınır Kapısında incelemelerde bulunacak, Cizre Kaymakamlığını ve ilçe esnafını ziyaret edecek.

(Şırnak/10.30/13/30/14.30)

3- TBMM Genel Kurulunda, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine devam edilecek.

(TBMM/11.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ortakları arasında, Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının ardından diplomasi trafiği ve ülkedeki iç gelişmeler takip ediliyor.

(Halep/Washington/Moskova)

2- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Suriye rejim güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerde insani durum izleniyor.

(Halep/İdlib/Şam)

3- Rus hava saldırıları nedeniyle Halep'in kuzeyindeki bölgelerden Türkiye sınırına göç eden Suriyelilerin durumu ile Tel Rıfat'ta, terör örgütü PYD'nin ilerleyişi ve muhaliflerle arasındaki çatışmalar takip ediliyor.

(Halep)

4- İsrail ile Filistinliler arasında yaşanan gerginlik ile ilgili gelişmeler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

5- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

6- Mısır'daki Müslüman Kardeşler mürşidi Muhammed Bedii'nin de yargılandığı “İsmailiyye olayları” ile Muhammed Bedii ve beraberindeki 36 kişinin yargılandığı “Rabia operasyon odası” davalarının duruşmaları izlenecek.

(Kahire)

EKONOMİ

1- Türkiye İstatistik Kurumu, 2015'e ilişkin "İstatistiklerle Kadın" bültenini yayımlayacak.

(Ankara/10.00)

AA