Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların Ekim ayından beri olan en uzun haftalık rallileri sorgulamasının ardından düşerken, petrol fiyatlarındaki artış son işlem saatinde emtia hisse senetlerinin kayıplarının bir kısmını telafi etmesini sağladı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Çin'in geçtiğimiz sene son 25 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 6.9'luk büyümesinin ardından, bu yıl için büyüme hedefini yüzde 6.5-7 olarak belirlemesiyle yüzde 1 kadar düştükten sonra, kayıplarını telafi ederek günü yüzde 0.3 kayıp ile tamamladı.

İsviçre Neue Aargauer Bank yatırım danışmanlığı ve araştırma birimi başkanı Konstantin Giantiroglou, “Yatırımcılar geçen haftaki iyi seriden sonra karlarını topluyor.” dedi ve “Ekonomik veriler, özellikle Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısı öncesi, her şeyin kırılgan gözüktüğü bir dönemde belirleyici faktör olacak. Piyasalar AMB'den önlemler almasını bekliyor.” şeklinde görüş bildirdi.

Bu yılın kargaşasından en çok zarar gören Avrupa bankaları, bugün en büyük düşüşleri gerçekleştirirken, madencilik hisse senetleri kayıplarını tersine çevirerek yedinci gününde ralli gerçekleştirdi.

Italyan bankaları bir kez daha düşüşlere öncülük ederken, Banca Monte dei Paschi di Siena SpA ve Banco Popolare SC yüzde 4'ten fazla indi. Kötü krediler hakkındaki endişeler geçtiğimiz ay bankaları en az 2012'den beri en düşük seviyeye göndermişti. Bugün İtalya'nın FTSE MIB Endeksi yüzde 1.2 düşerek, Batı Avrupa piyasalarındaki en büyük düşüşü gerçekleştirdi.