Advertisement

(12:40'ta güncellendi)

Altın, Çin'de ihracatın düşmeye devam ettiğini gösteren verinin ardından Asya hisse senetlerinin son üç haftanın en hızlı düşüşünü göstermesiyle güçlenen güvenli liman alımlarının desteği ile, yükselişini ikinci güne taşıdı.

Spot altın, Pazartesi günkü seviyesi olan ons başına 1,267.33 dolardan yüzde 0.6 yükselerek, Singapur saati ile 16:01'de 1,274.44 dolara çıktı. Metal Pazartesi günü yüzde 0.7 yükseldi. Altın bu yıl yüzde 20 yükseldi ve boğa piyasasına girdi. Platin ve paladyum da aynı yolu izledi.

Güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik talebin sürmesi, küresel hisse senetleri ve emtia grubunda son üç haftadır süren yükselişe olan güvenin zayıflığını işaret ediyor. Çin'de ihracat Şubat ayında düşüşünü daha da derinleştirdi ve Mayıs 2009'dan bu yana en hızlı kaybını yaşadı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 kadar düşerek 17 Şubat'tan bu yana en hızlı kaybını yaşamasının ardından bir miktar toparlandı.

 IG Asia Pte Stratejisti Bernard Aw, "Yatırımcılar halen temkinli, ancak bölgesel endeksler erken saatlerdeki kayıplarını geri alıyor ve altın erken saatlerdeki kazançlarını geri veriyor," dedi ve "Piyasa ilk reaksiyonun abartılı olduğunu hissedebilir, ancak bu hafta Avrupa Merkez Bankası politika toplantısı gibi risk olayları dolayısıyla tedirginlik sürüyor" şeklinde konuştu.

ABD dolarının 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Pazartesi günü dört ayın en düşük seviyesine inerken, Bloomberg Emtia Endeksi, demir cevherinin Pazartesi günü rekor sıçrama yapması ve petroldeki yükselişin desteğiyle 9 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Fed Guvernörü Lael Brainard, ABD ekonomisinin küresel risklerden korunmalı olmadığını ve büyümeyi sürdürmek için politika fazindeki ayarlamalarda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Sumitomo Corporation Global Research CEO'su ve başkanı Bob Takai, altının piyasalardaki kargaşadan dolayı güvenli liman talebinden destek bulduğunu ve emtia grubunun ise diğer bir destekleyici faktör olduğunu söyledi.

Tokyo'dan telefon yoluyla Bloomberg News'a değerlendirmelerde bulunan Takai, "Emtia grubunun son derece kötü bir ortamdan gerçekleştirdiği bu güçlenme ya da toparlanma, altın ve diğer değerli metallerin bu denli iyi bir performans göstermesinin önemli faktörlerinden biri" dedi.

Takai, "Önümüzdeki yıl boyunca, ABD'nin faizi daha da artırması yönünde beklenti düşük," dedi ve "Doların gücü bu seviyelerde sınırlı ve bu değerli metaller için iyi bir haber" şeklinde görüş bildirdi. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltırken, güçlü dolar, diğer paralar cinsinden altını daha pahalı hale getiriyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın 10 Mart'taki toplantısında, Euro Bölgesi büyüme ve enflasyonunu desteklemek için gevşeme tedbirleri paketi açıklaması bekleniyor.

Yatırımcılar, bu çeyrekte, altın destekli exchange traded fonları (ETF) yoluyla 263.6 ton altın aldı ve bu, Haziran 2010'da biten çeyrekten bu yana en hızlı alımı işaret ediyor.

Takai, "Altın destekli ETF'lerin varlıklarında bu yılki güçlü artış oldukça etkileyici," dedi ve "Bu, insanların altın alarak değer biriktirmekte olduğunun açık bir işareti" şeklinde görüş belirtti.

Platin, Pazartesi günü ons başına 1,008.46 dolar ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, bugün fazla değişmeyerek 999.42 dolarda kaldı. Paladyum yüzde 1.3 düşerek ons başına 570.80 dolara geriledi.

(12:40'ta güncellendi)