Advertisement

Almanya Sanayi üretimi Ocak'ta beklentilerin üzerinde artarak 2009'dan bu yana en hızlı yükselişini kaydetti. Bugün açıklanan verilere göre, Almanya'da güçlü yurt içi ekonomi yurt dışında ekonomik büyüme yavaşlasa dahi fabrikalardaki üretimi destekliyor.

Mevsimsel etkilerden arındırılmış sanayi üretimi, Aralık'ta yüzde 0.3 gerilemesinin ardından Ocak'ta bir önceki aya göre yüzde 3.3 yükseldi. Almanya'da sanayi üretimi üç aydır ilk kez yükseldi. Bloomberg'in derlediği ankete katılan ekonomistlerin medyan beklentisi sanayi üretiminin yüzde 0.5 artacağı yönündeydi. Sanayi üretimi bir önceki yıla göre yüzde 2.2 yükseldi.

Almanya'da tüketici harcamaları sağlam kalmaya devam ederken yatırım ve inşaat Aralık ayına göre toparlansa da imalatta bu yıl bir çok zorluk yaşanıyor. Gelişmekte olan piyasalarda Çin öncülüğünde yaşanan yavaşlama nedeniyle İhracat yavaşlarken ve piyasada yaşanan volatilite piyasa güvenine büyük bir darbe oldu.

Ekonomi Bakanı, "2015'in ikinci yarısında zayıf bir seyrin ardındaın, imalat sanayi yeni yıla çok iyi bir başlangıç yaptı. Genel anlamda, ilk çeyrekte sanayi aktivitesinde ılımlı bir toparlanma bekleniyor" dedi.

İnşaat sektörü Aralık'ta yüzde 7 yükselirken, yatırım malları üretimi yüzde 5.3 arttı. Tüketim malları üretimi yüzde 3.7 yükseldi. İmalat sanayi üretimi yüzde 3.2 arttı.