Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Mario Draghi'nin para politikası araçları arasında bir miktar unutulmuş, kimsenin unutmasını istemediği eski bir araç bulunuyor: sözlü yönlendirme.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı ilk kez 2013 yılında faiz oranlarının geniş bir vadede “düşük veya daha düşük” olacağını belirtirken yetkililer, yatırımcılara geniş para politikasının devam ettirileceğine ilişkin güven vermek amacıyla, Ocak ayında bu ifadenin yeniden onaylanması ihtiyacını duydular. Şimdi piyasaların bu hafta daha fazla genişleme sinyali vermesiyle, açıklanacak herhangi bir teşvik paketinin etkili olması için Draghi'nin sözlü yönlendirmeyi güçlendirmeye ihtiyacı olabilir.

Bu noktada çıkarılacak bir ders Draghi'nin Aralık ayında, açıklanan faiz indiriminin “yeterli olacağı” yönündeki açıklamasıyla piyasada satış dalgasının tetiklenmesi oldu. Bu kez, AMB'nin duruşunun yönü ve süresine yönelik yapılacak vurgu, yatırımcıların açıklanan hiçbier teşvik paketinin sonuncu olması gerekmediği konusunda ikna olmalarını sağlayabilir.

Londra'da Nomura International Plc Avrupa araştırma birimi yöneticisi Nick Matthews, “AMB'den gelen maddi hamlelerin yanında, Aralık ayındaki hayal kırıklığının tekrar edilmemesi için ileriye dönük olası hamlelere ilişkin sözlü yönlendirme de çok önemli. Sözlü yönlendirme ileride gerçekleştirilebilecek faiz indirimlerine yönelik doğru sinyaller gönderebilir ve faizlerin düşük kalacağının genişlemeci para politkasının uzun bir süre devam edeceğinin altını çizebilir” dedi.