Advertisement

Yen, Çin dış ticaret verisinin dünyanın ikinci büyük ekonomisinin yavaşladığını işaret etmesi ardından güvenli liman talebinin artmasıyla yükselişini ikinci güne taşıdı.

Japonya parası, Çin'de ihracatın Şubat ayında ekonomist tahminlerinin üzerinde daraldığını ve ithatlatın daralmaya ardı ardına 16. ayda da devam ettiğini gösteren veri sonrası, 31 önemli para karşısında değer kazandı. Yen, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda'nın Pazartesi günü mecliste, yeni bir teşviğe ihtiyaç olmadığını belirtmesi ardından dolar karşısında bir haftanın zirvesine tırmandı.

Tokyo'da Barclay's Döviz stratejisti Shinichiro Kadota, “Yen, risk algısından dolayı dalgalanmalara meyilli. Nikkei ve riskli varlıkların hangi seviyelerde işlem gördüğüne dikkat edeceğiz” dedi.

Yen, 1 Mart'tan bu yana görülen en yüksek seviye olan 112.75'e kadar yükselmesinin ardından Londra saatiyle 06:45'te dolar karşısında yüzde 0.4 değer kazanarak 113 seviyesinden işlem gördü. Japonya parası, euro karşısında yüzde 0.3 yükselerek 124.54 seviyesine gelerek, Pazartesi günkü yüzde 0.2'lik kazancını genişletti.