Advertisement

Gelişen piyasa Borsalarında 11 ayın en uzun süreli rallisi sonlandı. Çin'de ihracatın 2009'dan beri en büyük düşüşü kaydetmesi bu herilemede etkili oldu.

Çin'de açıklanan veriye göre ihracat Şubat ayında %25'ten fazla düştü. Bu durum küresel ekonominin hızlı toparlanma içine gireceği beklentisine gölge düşürdü. Çinli liderler geçen hafta sonu ülkenin ekonomik kalkınma planını açıklamış, büyüme hedefini de %6.7-7 aralığında belirlemişti.

Amiya Capital'de stratejist olan Michael Wang, "İhracat rakamı küresel talebin hala zayıf olduğunu gösteriyor. Gelişen ülke piyasalarında rallinin sonuna geliyoruz ancak petroldeki ralli devam ederse yükseliş henüz bitmemiş olabilir. Ayrıca bu hafta Avrupa Merkez Bankası'ndan, haftaya Japonya Merkez Bankası'ndan daha fazla genişleme görebiliriz " yorumunu yaptı.

Gözler Avrupa MB toplantısına çevrildi

Şimdi piyasalar Perşembe günü yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası toplantısına çevrildi. Başkan Mario Draghi'nin teşvikleri artırması bekleniyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi sekiz günde ilk kez düştü. Avrupa Merkez Bankası'nın politika kararı beklenirken Polonya'da borsalar 3 ayın zirvesinden indi. Güney Afrika para birimi Rand beklenenden kötü gelen cari açık verisinin de etkisiyle 26 Şubat'tan beri en düşük seviyeye indi.

Borsalar

MSCI Endeksi %0.6 düştü ve 790.51 puan oldu. Endeks petrol ve bazı metallerdeki ralliyle 21 Ocak'tan Pazartesi gününe kadar %15 değer kazandı.

Goldman Sachs yazdığı bir raporda altından demir cevherine kadar emtiadaki rallinin sona ereceğini öngörürken alüminyum ve bakırın 12 aylık dönemde %20 kadar düşebileceğini belirtti.

Polonya borsası %0.4 düşerek 2016 yılı kazancını %1.6'ye indirdi. Bahreyn ve Nijerya borsaları da petrol etkisiyle en az %0.6 düştü.

Borsa İstanbul 100 endeksi ise günün ilk yarısındaki kayıplarını telafi ederek 77 bin puanın üzerinde hareket ediyor.

Kurlar

Dolar karşısında Rand %0.9, Meksika peso'su, Malezya ringit'i ve Endonezya rupi'si en az %0.4 değer kaybetti.

Türk Lirası ise dolar karşısında %0.1 düşüşle 2.9155 seviyelerinden işlem görüyor.