Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Para yöneticisi Jeffrey Gundlach, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin (S&P 500) yüzde 2 yukarı ve yüzde 20 aşağı potansiyeli olduğunu ve bunun ise oldukça kötü bir risk-getiri durumu ortaya çıkardığını söyledi.

Gundlach, Salı günü yaptığı değerlendirmede, hisse senetlerine oynamanın "büyük bir kayıp önermesi" olduğunu ve son sıçramanın bir "ayı piyasası rallisi" olduğunu sözlerine ekledi.

ABD hisse senetlerinin göstergesi S&P 500 Endeksi Salı günü, Asya'dan gelen verilerin kötüleşmesinin küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri artırması sonucu, enerji hisselerinin öncülüğünde, son iki haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Japonya ekonomisinin daraldığını ve Çin'in ihracatındaki düşüşün sürdüğünü gösteren veriler, pra politikasının küresel ekonomiyi desteklemeye yetmeyeceği endişelerini artırdı.

Düşüşler ayrıca, Avrupa ve ABD merkez bankalaraının toplantıları öncesi yatırımcıların risk alması ile birlikte S&P 500 Endeksi'nin 2014'ten bu yana en güçlü üç haftalık çıkışını gerçekleştirmesinin ardından geldi

56 yaşındaki Gundlach, Philip Barach ile beraber, 56 milyar dolarlık DoubleLine Total Return Tahvil Fonu'nu yönetiyor. Los Angeles merkezli DoubleLine Capital'ın sancak gemisi niteliğindeki bu fon, son beş yılda, Bloomberg'in takip ettiği benzer fonların yüzde 99'undan ve 2016 yılında yüzde 58'inden daha iyi getiri sağladı.

 Gundlach, ayrıca, hisse senetlerinin önemli kayıplar gösterme ihtimalinin yüksek, ancak ABD ekonomisinin kısa vadede resesyon riskinin düşük olduğunu söyledi.

Gundlach, bu yıl yüzde 19 değer kazanan ve ons başına 1,262 dolar civarında bulunan anltının ise 1,400 dolara çıkabileceğini kaydetti ve altında "uzun pozisyonda kalın" dedi.

Negatif faiz stratejisinin hem Avrupa ve hem de Japonya'da para biirimleri üzerinde beklenen etkiyi yaratmadığını söyleyen Gundlach, yen ve euronun dolar karşısında, merkez bankalarının faizi sıfırın altına indirmelerinden bu yana değer kazandığını sözlerine ekledi.

Gundlach, ayrıca, Fed'in yeni bir parasal genişleme turundan ve nagatif faizden kaçınacağını ifade etti.