Advertisement

(15:00'da güncellendi)

Altın, Perşmbe günü gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısı öncesi geri çekilerek düşüşünü ikinci güne taşıdı. Altın destekli exchange traded fonlar (ETF) 19 günden bu yana ilk kez düşerek 2010 yılından bu yana görülen en uzun yükseliş sürecini sonlandırdı.

Bloomberg verilerine göre en yakın vadeli altın kontratı, Londra saatiyle 11:53'te yüzde 0.8 düşerek onz başına 1,251.70 dolardan işlem gördü. Fiyatları Salı günü yüzde 0.5 düşüş kaydetmişti.

Değerli metal, finansal piyasalarda volatilite artışı ve daha fazla parasal müdahaleyi teşvik eden yavaş büyümenin etkisiyle yükselen güvenli varlık talebiyle, bu yıl hala yüzde 18 yukarıda bulunuyor. Yatırımcılar, gelecek hafta gerçekleşecek Fed ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) toplantılarını beklerken, bu hafta Perşembe günü AMB'den gelecek olası bir yeniden değerlendirme bekliyor olacak. Analist beklentileri AMB Başkanı'nın mevut durumda sıfırın altında bulunan faizleri negatif bölgede daha da indireceğini ve büyümeyi desteklemek için parasal genişleme programını genişleteceğini işaret ediyor.

Londra'da “altın 1,280 seviyesini iki kez test etmesinin ardından geri çekiliyor ve bu seviyeyi aşamıyor” diyen Societe Generale SA analisti Robin Bhar, “Bu hafta AMB ve önümüzdeki haftaki Fed toplantılarına ilişkin riskler var. Piyasa ilginç olacak” şeklinde devam etti.

(15:00'da güncellendi)