Advertisement

Financial Times'ın haberine göre, Uluslararası Para Fonu (IMF), yeni ekonomik verilerin Çin ihracatının 2009'dan bu yana en kötü aylık performansını gösterdiğini işaret etmesinin ardından, dünyanın artan bir "ekonomik yoldan çıkma riski" ile karşı karşıya olduğu ve talebi güçlendirmek için acil harekete ihtiyaç duyulduğu uyarısında bulundu.

IMF'nin etkili başkan yardımcılarından David Lipton, küresel ekonominin "açık bir şekilde hassas bir dönemde" olduğunu söyledi ve yavaşlayan büyüme ve emtia ve finans piyasalarındaki kargaşadan kaynaklanabilecek yeni tehditlere karşı, tüm dünyada politika yapıcıların acilen harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

Lipton,  National Association for Business Economics'te yaptığı konuşmada, "Şimdi kararlı bir şekilde ekonomik aktiviteyi destekleme ve küresel ekonomiyi daha güçlü temellere oturtma zamanı," dedi.

Lipton, ayrıca, dünya ekonomisinde "en fazla rahatsızlık yaratan" işaretler arasında, son bir yılda, küresel sermaye ve ticaret akışındaki "keskin geri çekilme" olduğunu sözlerşne ekledi.