Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 9 Mart Çarşamba

1- Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko'nun Türkiye ziyareti

- Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Mecliste, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de Çankaya Köşkü'nde görüşecek.

(TBMM/12.00/Ankara/13.00)

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'yu resmi törenle karşılayacak. Erdoğan ve Poroşenko'nun baş başa görüşmesinin ardından Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Oturumu gerçekleştirilecek. Anlaşmaların imzalanmasının ardından Erdoğan ve Poroşenko, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Poroşenko onuruna resmi akşam yemeği de verecek.

(Ankara/16.30/16.45/17.30/18.30/19.30)

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Savunma Sanayii Müsteşarlığındaki Savunma Sanayii İcra Kurulu Toplantısı'na katılacak.

- Davutoğlu, TBMM'deki bütçe görüşmeleri ile Uluslararası Yatırımcılar Derneğinin (YASED) resepsiyonuna da iştirak edecek.

(Ankara/10.00/14.00/19.00)

3- CHP Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanacak.

(TBMM/12.00)


YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Türkiye-Belçika Üçlü Bakanlar Toplantısı

- İki ülkenin Dışişleri, Adalet ve İçişleri bakanlarının üçlü toplantısı, Hilton Otel'de gerçekleştirilecek.

- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yer alacak konuk bakanları karşılamasının ardından, toplantının genel oturumuna katılacak ve mevkidaşlarıyla basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/09.00/11.00/13.15)

2- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, YASED'in Ankara Resepsiyonu 35. Yıl Galası'na katılacak.

(Ankara/19.00)

3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "Tarihimize İz Bırakan Valide Sultanlar" programına iştirak edecek.

(Ankara/09.30)

4- ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası açılıyor

- Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, fuar kapsamında Türkiye standını ziyaret edecek ve gazetecilere açıklamalarda bulunacak, Alman Seyahat Acenteleri Birliği ve ülkedeki tur operatörleriyle görüşmelerde bulunacak.

5- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türk Konseyi Ulaştırma Bakanları Toplantısı’na katılacak.

(İstanbul/10.00)

6- HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Halkların Demokratik Kongresi, Demokratik Bölgeler Partisi ve Demokratik Toplum Kongresi temsilcileriyle nevruz programına ilişkin ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(Diyarbakır/11.00)

7- TBMM Genel Kurulunda 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerinde son konuşmalar yapılarak her iki tasarı oylanacak.

(TBMM/14.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Cenevre'deki Suriye görüşmeleri başlıyor

- Suriye'deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler öncülüğünde başlatılan ancak askıya alınan görüşmeler İsviçre'nin Cenevre kentinde tekrar başlayacak.

(Cenevre)

2- ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ortakları arasında, Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının ardından diplomasi trafiği, ülkedeki iç gelişmeler takip ediliyor.

(Halep/Washington/Moskova/Cenevre)

3- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Suriye rejim güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerde insani durum izleniyor.

(Halep/İdlib/Şam)

4- İsrail ile Filistinliler arasında yaşanan gerginlik ile ilgili gelişmeler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

5- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü IŞİD hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

6- ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinin ardından Batı Şeria'ya geçerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelecek.

(Kudüs)

EKONOMİ

1- EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye Enerji Vakfınca düzenlenen “Doğalgaz Kombine Çevrim Santrallerinde Risk Yönetimi” çalıştayına katılacak.

(Ankara/09.30)

2- TÜİK, finansal yatırım araçlarının şubat ayındaki reel getiri oranlarını açıklayacak.

(Ankara/10.00)

AA