Advertisement

Çin hisse senedi piyasası, düşüş beklentisi içinde olan yatırımcılar ve sıçrayış tetiklemeye çalışan devlet destekli fonlar arasında bir kez daha savaş alanına döndü.

Geçtiğimiz altı günün her birinde, Şanghay Bileşik Endeksi gün içinde düşmesinin ardından, endekste önemli ağırlığı bulunan Industrial & Commercial Bank of China Ltd. ve PetroChina Co.'ya gelen alımların etkisiyle, gün sonuna doğru yükseliş kaydetti. Konuyla doğrudan ilgili bulunan kaynaklara göre Çin'de düzenleyici kurumun bazı yerel birimleri geçtiğimiz hafta, Borsada işlem gören şirketlerin, yatırım fonlarının ve aracı kurumlara bu ay, yıllık kongre toplantısı sırasında piyasa istikrarını koruma çağrısında bulundu.

Hükümetin piyasayı kurtarma kampanyasıyla Temmuz ayında da görülen, piyasada gün sonu kazançların devam etmesi, traderları ikileme düşürüyor: Kötü gelen ekonomik veriler hisse senetlerinin düşmesi gerektiğini gösteriyor. Fakat devlet müdahalesi kısa dönemli yükselişlerden kar etme imkanı sağlıyor. Bu durum hükümet müdahalesinin, dünyanın ikinci büyük ekonomisinde yönetimin piyasa gücünü artırmaya yönelik sözünün gerçek olmaya uzak olduğunun başka bir işareti olarak görülüyor.